Recent Posts

7 tipů, jak nepokazit slajdy v powerpointové prezentaciŽe mý spolužáci neuměj udělat pořádný slajdy na referát, na to jsem už zvyklej. Ale že to budou mrvit i učitelé během jedný vědecký konference? Jako vážně?!

Tohle už nedávám. Musím se vypsat, co mě na tom všem sere.


Jak přemejšlí běžnej študák 


Kurňa, co na ten powerpoint dám? Nechce se mi s tím moc dělat…. Už to mám! Namrdám tam celej text referátu, přečtu to z tabule a všichni budou spokojený. 

Zdroj: http://whyareyoustupid.com/face-funny-meme/funny-wtf-meme-face/


S každou přečtenou řádkou takovýho týpka u tabule víc a víc připomínám kamna, v kterých brzo prdnou saze. Tohle se prostě nedělá! Vždyť to tam ani ten člověk nemusí bejt přece.

Lidi: slajdy maj bejt kulisa vašeho kecání, ne berlička. Vy nás máte ohromit vaším ýbr kecáním, ne powerpointem. Kupa lidí by udělala líp, kdyby se na stroj vykašlala a kecala bez ničeho.

Ale když už to teda má bejt:

1) Dávejte spíš tmavý písmo na světlým pozadí než obráceně


Když vám začne „šajnit“ slunce z okna, bejvá text dost nečitelnej. V ten moment lidi líp viděj tmavý písmo na světlým pozadí. Není větší fór, než když lidi něco ukazujou na HI-TECH tabuli, tvářej se u toho chytře a já vidím jen šedý… nic.

Navíc je to i příjemnější na oči. Schválně zkuste čumět x desítek minut na bílej text na tmavým plátně. Vypálí vám to bulvy.

Jediná výjimka jsou samotný fotky. Ty víc vyniknou na tmavým pozadí.

Čím vyšší kontrast mezi písmem a pozatím, tím líp.


2) Delší info sekejte na více slajdů 


V osm večer končím jednu přednášku. A mám dost velkej problém během ní nechrápat. Docent má totiž dost blbej zvyk, že narve mega text na jeden slajd, na kterej čučíme klíďo patnáct minut.

To prostě uspí. Lidský myšlení je víc v akci, když se obrazy před ksichtem měněj. Musí to vyhodnocovat, musí reagovat. Výsledek je jasnej: víc zpozorní.

Když už jsme u toho textu…


3) Čím míň textu, tím líp 


Vždy jsem víc zaujal prezentací, do který jsem narval co nejmíň textu. V opačným případě lidi furt čuměj za vaše záda a vy jste jim tak nějak ukradený. Tím pádem se vám nevěnují a jste tam jaksi k ničemu. Páč i kdybyste řekli něco jó chytrýho, lidi vás nebudou vnímat.

Když to téma dovolí, dělám jen nadpis s velkým tématickým obrázkem. Víc tím vzbudím chtěný emoce, lidi maj potřebu mě poslouchat a dostanu je tam, kam chci.

Okej, okej. Ne všude se to dá.

Když už odrážky musí bejt…

4) Používejte co NEJVĚTŠÍ písmo


Text slajdu je tak dobrej, jak ho vidí poslední člověk v řadě.

Pamatuji týpka, kterej si hrozně vyhrál se slajdy. Samý obrázky (v cajku), ýbr animace (hovadina, s těmi šetřit) atd. Jedinej průšvih byl v tom, že text v odrážkách nikdo neviděl. Protože to bylo moc malý.

Pokud už tedy text…

 1. Heslovitě a bez sloves (a vyhejbat se celým větám) 
 2. Maximálně 5-6 bodů pod sebou (když téma vyžaduje víc, dát to na druhej slajd) 
 3. Vynechávat mezery mezi body (líp se v tom orientuje) 
 4. Psát jen to nejpodstatnější 
 5. Pro zvýraznění podtržení nebo tučně, NE kurzívu (blbě vidět) 
 6. Co nejmíň fontů písma (max tak dva až tři) 


5) Nepleťte si slajd s uměleckým plátnem


Držte se jednoduchosti.

Spousta lidí má blbej zvyk, že dělá pozadí slajdu hrozně pestrý. Ještě nikdo ale nevymyslel lepší pozadí než čistě bílý.

Pokud chcete bejt jó in, tak ozdobu pozadí volte hodně decentně a spíš na okraji slajdu, ne uprostřed. Čitelnost hraje prim.

6) Vykašlete se na automatický přechody slajdů


Dodnes si dělám prdel z týpka, kterej chtěl bejt moderní. Kvůli lenosti si nastavil automatický přepínání slajdů po určitým čase, aby na to nemusel klikat. Co se posralo?

Nestíhal. Přepínalo se to rychleji, než on kecal. Trapas jak svině. A to nechcete.

Automatický přechody slajdů fakt nedávejte.

7) Jakýkoliv pravidlo porušte, pokud vám to pomůže u vedoucího/učitele


Mluvme narovinu. Referát nedělám kvůli spolužákům, ale učiteli, kterej mi to zadal. Tím pádem musí slajdy projít hlavně přes něj.

A když máte docenta, kterej chce podrobnej text v powerpointu (i když je to hovadina)… hned vám docvakne, kdo má přednost, když jde o zápočet. Takže vždy myslete, pro koho to děláte.


A jaký máte zkušenosti s prezentacemi vy?
7 tipů, jak nepokazit slajdy v powerpointové prezentaci 7 tipů, jak nepokazit slajdy v powerpointové prezentaci Reviewed by Lamič on 15:19:00 Rating: 5

9 komentářů :

 1. My jsme se učili dělat správně prezentaci už na střední. To, co jsem pak viděla na vysoké mě dostalo do kolen. Většina kantorů absolutně neschopná udělat normální prezentaci. Nejlépe nacpat kvanta souvislého textu na jeden slide a nazdar. Si pak vždycky připadám úplně nepatřičně, když někam nakráčím s prezentací, kde je všechno důležitý v několika bodech, a zbytek říkám z hlavy :D

  U potrhlého králíka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo! Tohle je totál přesný. Mám to stejně. Zas jako já chápu, že řadě jde jen o to si odvykládat svoje a pak hurá, zavřu se do bádání a ostatní mi polibte prdel. Ale stejně je to hrozný :-D

   Vymazat
 2. Než se vyjádřím k těm tvých 7 bodům, tak řeknu situaci u nás. U nás chtějí mít prezentaci co nejrychleji za sebou, takže dlouhé věty ve slidu a nebo čtou z papíru to, co mají v prezentaci. Já to dělám tak, že čtu to, co je v prezentaci, avšak přidávám k tomu ještě něco svého.
  Tvůj bod 2 a 3 - jednoduché body maximálně o dvou slovech a zbytek říct vlastními slovy, když k tomu se přidá vlastní vtip, tím lépe
  Bod 4 - důležitá čísla nebo slova zvýrazňuju velkým písmem a jinou barvou jak ostatní text.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takle podle mýho k prezentaci přistupuje kopa lidí. Že to chtěl jít hned z krku. U mě hrozně závisí na typu prezentace. Když se mi fakt nechce, tak to dělám podobně jak ty. Ale když je dobrý téma, je mi blbý dělat prezentaci, která není pro lidi záživná.

   Jop. Jen u toho vtipu je to občas o hubu. Už párkrát jsem byl nepochopenej a to je pak dost trapárna :-D

   Hele to jsem přiznám nezkoušel. Já se bojím to moc kombinovat, aby z toho nebyla zas mazanice o x barvách popravdě :))

   Vymazat
 3. Jsem ráda, že mám vejšku za sebou a tyhle kraviny nemusím řešit. Vždycky jsem byla z prezentace posraná týden dopředu. Paradoxně, teď když už nemusím, tak by mě to možná víc bavilo a bylo by mi fuk, že jsem nervozní. No, tak už to v životě bývá. Ale asi mě stejně ještě nějaký to prezentování i tak čeká :D
  Vidlička v polévce

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My máme ty prezentace tak často, že už jsem si nějak zvykl. A dneska už si to vyloženě užívám, pokud je v cajku téma a můžu si s tím pohrát.

   Třeba bude ještě příležitost :-P

   Vymazat
 4. Ja som sa zásady tvorby dobrých prezentácií učila metódou pokus-omyl a intuitívne. Neskôr nám k tomu čo-to povedali aj na výške. Mojou najväčšou začiatočníckou chybou bolo priveľa textu na slajd. Až časom som pochopila, že a) to predsa viem povedať aj z hlavy, nemusím čítať a b) napísané na slajde mi to aj tak nikto počas prezentácie čítať nebude.

  Teraz by sa mi zišli skôr tipy, ako navnadiť ľudí, aby na tie moje úžasné prezentácie chodili. :-) Lebo hoci mám pestrú zbierku prednášok (http://www.adhara.sk/?page_id=1341 ), tak pokiaľ sa vyslovene niekde nevnútim, sami od seba ma ľudia pozývajú prednášať tak cca raz do roka. A to je dosť frustrujúce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jop, to s tím textem je věc druhá. Jak je toho moc, stejně to řada lidí nedočte celý. Pak je posluchač v takový dost divný situaci, že neví, co dřív. Jestli tě poslouchat, nebo čumět na slajd. :))

   Přiznám se, že nevím, jak to v akademickým světě funguje. Pokud jde o tvůj vědeckej věhlas, tak to fakt nepomůžu. Hádám, že když si vybuduješ jméno pravý kapacity, lidi na to chodit budou. Aspoň já to tak mám, že jak je známý jméno, lezu na to.

   Co se týče samotnýho obsahu přednášek, dle mýho fungujou dvě věci.
   1) Dej přednášce příběh. Kupa odbornejch přednášek má problém s tím, že se to zvrhne do výčtu faktů bez něčeho víc cool. Jak to dostane příběh, má to šmrnc a lidi to víc prožívaj.

   2) Volil bych víc lákavější názvy. Když čumím třeba na tvou poslední přednášku "Challenger – tragicky krátky let", nazval bych to nějak ve stylu "Jaký byla skutečná příčina tragického letu raketoplánu Challenger?" Aby to prostě bylo víc provokativní, vzbudilo zvědavost :)

   Vymazat
  2. No hej, už som počula, že veľa robí meno. Len som nikde nepočula, ako si to meno vybudovať, ak mi tam ľudia nechodia. Veď inak sa vybudovať nedá. Je to začarovaný kruh.

   Nuž, tak „Tma, kam sa pozrieš“ alebo „Zázrak, že sme tu?“ mi pripadajú ako dosť provokatívne názvy. :-) Ono je to podobný problém ako s názvami článkov – je dobré, ak je lákavý, ale aby zase nebol príliš odveci.

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.