Recent Posts

Jak jsem se stal bezbrannou obětí davové psychózyJsem tvrdohlavej zmrd. Fakt. Když se zabejčím a něco se mi dělat nechce, těžko se mnou hnete.

Existuje ale mocnej přesvědčovací nástroj, kterýmu se občas podvolím. Provedení je jednoduchý, účinnost obrovská. Náckové za druhý světový by mohli vyprávět.

Jde o davovou psychózu.


Co to je davová psychóza


Davovou psychózu podle mě zažil každej. Cítíte ji v situaci, kdy se necháte strhnout davem a bez většího přemýšlení vás to táhne k opakování činnosti, kterou dělaj lidi kolem vás.

Kousek od mý učitelky na ájinu stojí semafor u ne zrovna rušný silnice. Každej normální člověk ví, že jak svítí červená, máte stát. Jenže čas od času se stane, že se někdo urve a prostě to přeběhne.

Fór přijde ve chvíli, kdy tohle udělá více lidí. Najednou vidíte ty rozhlížející ksichty stojících. Jak si všimnou přecházejícího okolí, taky často tu silnici přeběhnou, i když do tý doby stáli na místě jak solnej sloup. Má to ale i jiné výsledky...


Jak jsem se nechal lapit do pasti davový psychózy


S kámošem jsme večer chlastali ve městě. Najednou ho napadl cool nápad, že zajdem na gay párty.

Jelikož jsem posera, odmítal jsem. Představa, že mi nějakej svalnatej dacan proti mý vůli odpaní prdel na hajzlu, mi z pochopitelných důvodů moc neseděla. A ani já bych si z toho asi kurevsky dlouho nesednul :-D

Měl jsem za to, že pár odmítnutí bude stačit. Prostě že se mnou kamarád nehne.

No… ale hnul.

V jedný knajpě jsme si přisedli ke dvěma babám a dali s nimi řeč. Byla to švanda, když v tom kámoš řekl tu úžasnou větu, která to celý rozsekla:

Holky, co byste řekly na to, kdybychom zašli na gay párty? 

Následnej výtlem a jejich nadšení ozářilo celou hospodu. Hned kejvli. V tu chvíli mě měl kámoš v hrsti. Nějaká vnitřní brzda vzniklá z přítomnosti těch dvou holek mi bránila se trhnout. Nakonec jsme na tý gay párty fakt skončili.

Pominu teď fakt, že včerejší trip obohatil můj pohled na to, jak se cítí baba v obležení chlapů. I to, že kámoš se s jednou z těch holek vykousnul a málem ji ojel a já jak lůzr tradičně ostrouhal, protože tenhle styl seznamování není pro mě.

Ale kurva, tohle byl tak hnusně primitivní a účinej způsob přesvědčení, až mě to děsí.


Proč davová psychóza funguje?


Nepatřím k psychologům, takže přesnou definici neprozradím. Za sebe můžu říci, že se cítím silnější, když jsem součástí skupiny. Skupiny, kde se můžu nechat táhnout a moc u toho nepřemýšlet. Dává mi to i pocit bezpečí, sounáležitosti.

Vyskočit z toho by v danej moment byl kurevskej skok z mý komfortní zóny. Připadal bych si hrozně zranitelně, kdybych se tomu pokoušel vzdorovat.

A pár piv taky udělalo svý :))


Jak se bránit davové psychóze


Těžko. Když se totiž rozhlédnete, vidíte, že svět je na tom svým způsobem postavenej.

 • Když vybíráte správnej úhel projetí křižovatky
 • Když utíkáte před nebezpečím k únikovému východu
 • Když stojíte frontu
 • Když si kupujete něco, co si hromadně chválí vaše okolí
 • A další...

Vždy vám dav napoví, co máte dělat.

Sám davové myšlení často porušuji v tom, když opouštím partu dřív a všichni mě přemlouvají, ať se ještě zdržím. V tu chvíli:

 • Uvažuji racionálně 
 • Chci si udržet pevnou vůli
 • Nenechám se tlaku okolí vystavovat moc dlouho 

To ale funguje pouze mě a to jenom někdy, jak vidíte. A jakou máte zkušenost vy?
Jak jsem se stal bezbrannou obětí davové psychózy Jak jsem se stal bezbrannou obětí davové psychózy Reviewed by Lamič on 17:06:00 Rating: 5

4 komentáře :

 1. A je to tady. Norníky máš prozkoumaný, na amatérech už jsi provařenej a byla jen otázka času než se tu začnou objevovat články z prostředí gayů! :D Palce hóre! :D

  Tom z TH Svět

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bych nebyl pořádnej zvědavec, kdybych nechtěl prozkoumat každou... díru lidský společnosti. :-P

   Dík. :)

   Vymazat
 2. Nemálo jsem se pobavila :D.. Ale jako kdyby mě někdo hecnul (z kamarádek) že zajdem na striptýz, asi bych šla .. Abych netrhala partu, že jo :D

  gingerjannie.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je super. :-D

   Tak pak písni mailem, až na ten striptýz s kámoškama půjdeš :-P :-D

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.