Recent Posts

Nespravedlivá výhoda, díky které v životě trumfnete asociální šprtyŽivotní úspěch je mnohem víc závislej na vztazích, než si lidé myslí. 

Můžete mít skvělý výsledky. Můžete být totální frajer v oboru. Ale jakmile to neumíte prodat, často vám nakope prdel nějakej vocas, kterej si s lidmi rozumí líp, jak vy. Proč?Lidé jsou ovlivněni city


Směji se těm naivkům, kteří všude hlásají přání o rovnoprávnosti, férovosti a já nevím co ještě. 

Průser je v tom, že lidi nejsou objektivní, nejsou féroví a rozhodně nežijete ve světě rovnejch příležitostí. 

Jakmile o něčem rozhodují lidé, vše se točí kolem nich. Jejich názorech, vnímavosti, přáních a obavách. To staví nad jakékoliv vnější argumenty. I když si to nechtějí přiznat. Záleží jen na vás, zda nad tím mlčky zlomíte hůl, nebo budete hrát hru podle těchto pravidel.


Štěstí nebo promyšlená strategie


Pár týdnů zpět jsem absolvoval patrně úspěšnej pohovor ke studiu. Zatímco jiní odcházeli se slzami na krajíčku (a že hodně z nich bylo chytřejších, než já), nasráním v ksichu, já se vracel k přátelům s úsměvem na rtech. Troufám si tvrdit, že zatímco profesor jiné dusil, se mnou si pro formalitu jen tak odborně pokecal o věcech, u kterých věděl, že je vím. 

Nespravedlnost? Sviňárna? Ubohost? Pro mě důsledek našich vzájemných vztahů.

Když jsem nastoupil do druhého ročníku, řekl jsem si, že budu bakalářku psát u zmíněného profesora, který je zároveň ředitelem katedry. S vědomím, že mě to bude pěkně srát kvůli jeho náladovosti a náročnosti. Na oplátku si ale podstatně ulehčím zbytek studia. 

 • Státnice 
 • Obhajoba bakalářky 
 • Magisterské studium 
 • Možnosti studijního růstu
 • Interní informace

Vše z toho bych získal snáze, kdybych pod ním mohl psát. Zbývala ale ta nejobtížnější část. Přesvědčit ho, aby mi byl ochotnej dělat vedoucího bakalářky. Každej říkal, že si hodně vybírá a bere jen ty nejlepší.

Na rovinu se přiznám, že nejsem premiant. Spíš jsem pěknej flákač. Přesto se mi povedlo, aby si mě profesor mezi těmi stovkami studentů zapamatovat a souhlasil s tím, abych pod ním psal

Když byla možnost, šel jsem za ním ze zájmu konzultovat. Prokázat zájem. Když se pořádal univerzitní maškarní ples a věděl jsem o jeho účasti, záměrně jsem volil kostým, který dobově seděl k období, které daný profesor zbožňuje. V momentě, kdy byla vhodná příležitost, ocenil jsem jeho odborné schopnosti. Upřímně, nenuceně, konkrétně. 

Samozřejmě jsem musel prokázat, že nejsem úplně blbej. Při zkouškách, odborných diskuzích. Ale to mě neodlišuje od zbytku, kteří pobrali stejně znalostí jak já.


Není to fér! Nebo snad no?


V okamžiku, kdy jsem byl s profesorem v kontaktu, poznal mě jako člověka. Věděl, co jsem zač, mé přednosti a slabiny. Mohl si o mě udělat představu a hlavně jsem v jeho očích najednou už nebyl jen číslo, ale lidská osobnost, vůči které se mohl vymezit. 

A to je víc, než vám nabídnou známky.

Podobnej princip funguje v situaci, kdy pracovní místa získávají lidé přes míru známosti a ne podle schopností. 

Vžijte se do kůže ředitele. Komu svěříte zodpovědnost? Člověku, na kterého dostanete doporučení od důvěryhodných osob? Nebo úplnému cizákovi, kterého vůbec neznáte a je jen jedním z mnoha úspěšných absolventů?

Zdroje obrázků
https://pixabay.com/cs/chlapec-chytr%C3%BD-my%C5%A1lenka-sv%C4%9Btlo-1454054/
https://pixabay.com/cs/chlapec-podnik%C3%A1n%C3%AD-kreslen%C3%BD-film-1300226/
https://pixabay.com/cs/z%C5%AFstatek-stupnice-spravedlnosti-154516/
Nespravedlivá výhoda, díky které v životě trumfnete asociální šprty Nespravedlivá výhoda, díky které v životě trumfnete asociální šprty Reviewed by Lamič on 15:35:00 Rating: 5

14 komentářů :

 1. S týmto s tebou súhlasím do miery čo sa týka školy. Tam som presne získaval skúšky týmto spôsobom. Tým, že som patrila medzi tie, ktoré navštevujú všetky prednášky, hoc som tam bola len do počtu, pretože som skôr písala romány či čítala knihy, ale stále som dokázala zachytiť dôležité informácie a pikošky, ktoré som vedela použiť na skúške či zápočte a tým som si profákov získala a skúšky som mala medzi prvými. Avšak, v pracovných pohovoroch to takto nefunguje. Tam to funguje na princípe krásy a prvotných sympatii a nikto ma nepresvedčí že nie. Potrvdilo sa mi to po viacerých konkurzoch, kde mi známy povedal, že som bola super, inteligentná, boli zo mňa nadšení, ale miesto žiaľ získala tá blondínka s dlhými nohami až po zem, ktorá šla po mne, ale nevedela ani kde sa zapína počítač. Čo na tom, že som bola chytrá, empatická a sadla som im do noty, ale nebola som pekná. Teperka taký švit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tímhle bohužel musím souhlasit. Prej dokonce někdo i vykoumal, že hezčí lidé průměrně i vydělávaj víc prachů. :-D Na druhou stranu bych pak ptal, zda bys chtěla makat ve firmě, kde k zaměstnancům přistupují podobným stylem. A vzhled se dá alespoň u vás žen dost nafejkovat z mého pohledu. Ale to už je krapet jiná debata :-)

   Vymazat
 2. Už mi chýba iba informácia, ako tie super vzťahy nadviazať. :-)

  Milé správanie totiž nestačí. O tom som sa presvedčila. Za to na mňa ľudia akurát bručali. Nevšímali si ma, v lepšom prípade. Za asertivitu sa na mňa oboria, za ústupok prikladajú ešte viac vecí, čo mi vôbec nie sú pochuti.

  Mimochodom, vždy som si kládla otázku, že keď všetko záleží na názoroch, vnímavosti, prianí a obavách ľudí, prečo dopekla nikomu nezáleží na mojich názoroch, vnímaní, prianí a obavách? Ja nie som človek?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já těm jednotlivým věcem v rámci navazování vztahů pár svých postřehů určo postnu, takže třeba si najdeš něco svýho. Podle mě je to o tom, kdo jsi a co hledáš. Potřebuješ třeba zrovna ty s každým kolem sebe mít supr vztah? Potřebuje to ten vedle tebe? Za mě fungují obecně dvě věci.

   1)Buď se budeš chovat jako výrazná osobnost a pak se lidi oddělí na dvě skupiny - jedni tě budou milovat, druzí nenávidět

   2) Nebo se budeš vyjadřovat tak, aby si k tobě ostatní snáze získali vztah. To možná ještě rozeberu jako doplňkovou věc k temperamentům a snad tu sérii definitivně už uzavřu :))

   Ne, ale je to dobrej start. Je rozdíl být přívětivej a dobrej moula. První lidi podle mě přijmou, to druhý budou zneužívat.

   Na to je v zásadě jednoduchá odpověď. Protože většina lidí myslí napřed na sebe a až pak na ostatní. Blíže jsem se k tomu vyjadřoval v článku Kdo je pro vás v životě OPRAVDU nejdůležitější? :)

   Vymazat
  2. Isteže nepotrebujem mať super vzťah s každým (prečo vždy každý vytiahne extrém? :-)), ale bolo by fajn mať ho super aspoň s niekým. Celý život som asi patrila do tej prvej skupiny, no na tých, čo by ma za to milovali, stále čakám. :-)

   Áno, väčšine ľudí záleží najmä na sebe, no prekvapuje ma, že sa pre získanie mojej priazne ani nepokúšajú nič predstierať.

   Vymazat
  3. Protože může :-P Kupodivu je dost takových, kteří by hrozně rádi, aby s nimi měl každej supr vztah. Donedávna jsem byl taky takovej.

   Začni u sebe. Nějak. Nekoukej tolik na ostatní. Za sebe si myslím, že většinou je chyba v nás a je to pak o tom, jak se sebou umíš pracovat. Sebe změníš, ostatní těžko :)

   Vymazat
  4. Tak niežeby to nebolo super, mať s každým super vzťah. :-) Začať u seba, áno, to vraví každá psychologická príručka. A tam som aj skončila. U seba. Pretože som spozorovala, že k sebe môže mať človek postoj a vzťah úplne akýkoľvek, ostatným ľuďom je to, s prepáčením, u prdele... a keby nám boli u prdele tí ostatní rovnako, ako sme my im, žili by sme v nádhernom spokojnom egoistickom svete. Error je však v tom, že človek ako jednotlivec nemá oveľa lepšie vyhliadky na prežitie ako včela mimo úľa. Niekto nám musí piecť chlieb. Niekto nám musí šiť šaty. Niekto nám musí postaviť a opravovať dom... takže buď sa jednotlivec stane totálne sebestačným, čo v jeho prípade značí enormné uskromnenie sa, alebo musí celý život hľadať cesty, ako druhých primäť, nech mu robia tie veci, čo on sám nedokáže...

   Vymazat
  5. Ty umíš jít do hodně hluboký filozofický roviny, Jani. To se ti musí nechat :)

   Přiznám se, že jsem v tom trošku ztratil nit, takže raději budu držet hubu, abych nebyl za blbce, že nechápu pointu :-D

   Vymazat
 3. Souhlasím, skvěle napsáno a taky jsem si k tomu došla postupem času na střední škole. Že udělat si hezký vztahy s profesory je k nezaplacení, jak při studiu, tak potom víš, za kým jít, když si nevíš rady s něčím v normálním životě. Proto si chci udělat dobrý vztahy už se všema profesorama na vysoký... btw, články s domácím vězením co bez svolení nesměj z domu, to se povedlo :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díkes. Tohle se fakt hodně ocení především u toho, když se láme chleba. Ať jde o zkoušky, organizační věci a cokoliv podobného. Jakmile si s těmi lidmi získáš nějaký vztah, jednají s tebou úplně jinak.

   A jsem rád, že se moje neotřelá copyright hláška líbí :-D Teď si ještě budu muset pohrát s tou cookies lištou, aby to byla troška švanda :))

   Vymazat
 4. Velice zajímavý článek. Má hlavu a patu a líbí se mi grafika. Určitě se budu vracet ;) :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Ta grafika je asi pátá verze a štve mě, že někdy to zabere kurevsky moc času, než to poskládám tak, jak chci :) Ale na návštěvnosti je znát, že to lidi berou dobře :)

   Vymazat
 5. Studijní léta - snad brzy za mnou, ale souhlasím :) Hlavně člověk musí přemýšlet o vztazích i pak do budoucna, networking, známosti, prostě na tom záleží! A povedený blog-web. Bavím se i souhlasím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díkes. :)

   Jasný, lidi kolem sebe potřebuješ furt. Já zatím řeším jen v rámci zkoušek. Uvidím, co bude dál.

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.