Recent Posts

Třetí strana. Spolehlivá přesvědčovací technika

Tuhle přesvědčovací, chcete-li manipulativní techniku jsem objevil úplnou náhodou. Vůbec jsem neměl páru, že jde o nějaký cílený trik. Až v tomto týdnu jsem se dozvěděl, že to má v odborné literatuře i vlastní název. 

Použil jsem tuto techniku vždy spíš omylem, než cíleně. Ironií, že třikrát. Ale funguje hodně spolehlivě.Co je to „třetí strana“

Třetí strana je někdo, kdo má velký vliv na člověka, kterého chcete o něčem přesvědčit. 

Každej z nás má v zásadě někoho, na koho dá. S kým má silnou emoční vazbu. Rodiče, přítelkyni, šéfa, dobrého kamaráda… můžu pokračovat do aleluja. Pokud se vám povede tuto stranu přimět, aby stála po vašem boku, získáte tím hodně mocného spojence. Spojence, který v kritickým okamžiku dovede převážit misky vah na vaši stranu. 

 A to nejlepší? Ve finále třetí straně ani nemusí docvaknout, že s objektem manipuluje. Dokonce ji v řadě případů ani nemusíte složitě přesvědčovat, aby v ten či onen moment stála při vás. Pouze stačí udržovat dobré vztahy nebo se mimoděk zmínit.

Sviňárna, že? Ale funguje. Posuďte sami. 


Jak někoho přesvědčit, aniž byste s ním měli jakýkoliv kontakt


Situace 1: Tohle je poprvý, kdy jsem nevědomky využil třetí stranu. Chodil jsem na střední a na chodbách potkával starší spoluhráče z fotbalu. Byl jsem tenkrát v dorostu první sezónu a moc jsem se s nimi neznal. Proto mě nezdravili a to mě celkem štvalo. 

Před dobrým kamarádem jsem se v rámci povídání zmínil, že mě mrzí, když mě kluci nezdravěj. Hrál s nimi druhým rokem, takže je znal líp jak já. 

No a hádejte, co se stalo další den? Starší spoluhráči mě sami od sebe začali zdravit.


Situace 2: Se střední se pojí i moje druhá zkušenost. Měl jsem výběrovej předmět v podobě matematických cvičení, který mi dost kurvil průměr. Východiskem by bylo následující rok přejít z výběrové matematiky na výběrovou občanskou nauku.

Mělo to ale háček. Ještě se to nikomu přede mnou nepovedlo a vedení se na podobné čachry moc netvářilo. Sdělil jsem svoje přání učiteli, který daný předmět vedl. Poté na obědě jsem si všiml, že se baví s ředitelkou školy. Později mi osobně potvrdil, že tehdy probírali mě. 

Za týden mi přišel dopis z ředitelny. Moje žádost o převedení předmětu byla přijata


Situace 3: Na závěr spíš taková věc pro pobavení. 

Jeden můj kámoš se hrozně rád chlubil rychlou jízdou ve svém sporťáku. Jeho přítelkyně se mnou o volné chvíli kávičkovala a vedle všeho dalšího jsme se shodli, že její přítel řídí jako prase. A pěkně jsme se u toho nasmáli. 

O tři dny později s jejím přítelem (a mým kámošem) kecám venku v parku. Během debaty jen tak mimo řeč prohodil: 
„Jo a abys věděl, vole, já jako prase fakt neřídím!“ A opravdu. Od té doby už řídí o dost ukázněněji

Podělte se v komentářích, zda jste měli s třetí stranou své zkušenosti! :) 

Zdroj obrázku:  https://pixabay.com/cs/ruka-loutka-sn%C4%9Bhul%C3%A1k-politick%C3%BD-784077/
Třetí strana. Spolehlivá přesvědčovací technika Třetí strana. Spolehlivá přesvědčovací technika Reviewed by Lamič on 21:02:00 Rating: 5

8 komentářů :

 1. Díky moc za rady a podporu :)
  Třetí stranu jsem určitě nějak využila, ale nenapadá mě teď žádný případ. Jediné co tak si vždy vzpomenu na přijímací zkoušky které mě čekají, protože v ukázkových testech je vždy úloha zabývající se tím "kdo je třetí strana" :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vůbec není zač. Možná by ti pomohl můj článek kde píši o psychickém stavu zvaný křeček.

   Jo, ale to bude spíš právnická záležitost v rámci smluv. To jsem v testech dostával často taky :-P

   Vymazat
 2. Jo, ono to hodně souvisí se vztahy a zvájemnými vazbami. Pokud všechny mme dobře zmapované, lze ve svém okolí určitým způsobem používat informace tak, aby šly přesně k daným lidem. Tohle jsem přesně vyzkoušel v mojí bývalé práci, kde jsem si během několika let zmapoval skupinky lidí, kdo se spolu baví a kdo ne, kdo má koho rád a kdo ne. A pak, když jsem potřeboval nepřímo nasměrovat nějakou důležitou informaci, věděl jsem přesně, komu ji "mimoděk" sdělit, aby šla tím informačním kanálem, kterým jsem potřeboval :) Je to vážně super věc :)
  Zprávař

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jop, to je přesnej příklad využití třetí strany :) Skoro mě až mrazí, jak moc to může být účinné a zároveň směšně jednoduché.

   Vymazat
 3. Souhlasím s tebou. Upřímně matika mi taky dost kurví průměr.
  Já sama se snažím mít lidi přečtené, celkem se mi daří.
  Využívám třetí stranu celkem dost.
  Pěkný článek :) !

  S láskou Mí.

  http://mycrazydiary.blog.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :)

   To podle mě každej z nás chce mít své okolí přečtený. Jen každej má odlišnej čuch na lidi.

   Vymazat
 4. nejak si to nedokazu prenyst do svyho zivota a najit priklad, jak z toho taky vytezit maximum :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jednoduchý.

   Řekněme, že sis třeba čerstvě našla partnera a ten partner má nejlepšího kamaráda. Pokud si s tím dotyčným kamarádem po seznámení utvoříš sama hodně dobré přátelské vztahy, máš rázem potencionální třetí stranu. Třetí stranu, která se tě může zastat v případě, kdyby to s partnerem vázlo a měl zaječí úmysly. :)

   Pokud půjdeme o level výš, můžeš tomu kamarádovi říci, co by sis přála k narozkám a hrozně tě štve, že ti to partner asi nekoupí. Tím si zvedneš šanci, že to kamarád partnerovi řekne a následně ti tu věc skutečně koupí. Snad to k znázornění stačí :)

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.