Recent Posts

Jak snadno poznat temperament ve 2 krocích


Každej by občas chtěl vědět, co se druhým honí hlavou.

Chtěli byste taky druhým vidět do hlavy?

Tak to si kupte pěkně ostrej skalpel. :-P Jinak bohužel neporadím. Žádnej stoprocentní psychologickej trik neznám.

Prozradím vám ale šikovnou pomůcku, jak u sebe a druhých orientačně určit temperament. Už žádné testy, žádné psychologické otázky. Stačí dva jednoduché kroky.


Představte si, že máte na stole jablko. Abyste dokázali určit temperament, musíte ovoce (vaše okolí) dvěma řezy rozdělit na čtvrtiny.

První řez je tento:

1. Otevřený/uzavřený 


Pozorně se dívejte kolem sebe. Většinou celkem snadno poznáte, kteří lidé poutají pozornost a kdo naopak uťáple sedí v rohu a drží hubu.

Jen to neporovnávejte na pařbě, případně vinné sklípku. Kámoška z Moravy dost trefně vyprávěla, že ve vinném sklípku se z introvertů stávají hned extroverti a z extrovertů hrozný zvířata :-P

Má pointa zní, že tímhle „řezem“ se temperament lidí dělí na dvě poloviny.

Introvertní temperamenty: 


Extrovertní temperamenty: 


To je ale samo nic moc neřekne. Pro přesnější vymezení máme hned druhej řez:


2. Orientace na výsledky/orientace na vztahy


Pamatuji si, když jsme řešili maturitní večírek. Nejvyhrocenější okamžik střední! Dodneška si některé holky kvůli tomu nemůžou přijít na jméno.

Největší téma hádky? Chlast. Co taky čekat u Čechů, že jo? :-P

Předsedkyně třídy cholerička nás zvedla ze židle a šlo se hlasovat. Chtěla to vše stůj co stůj dotáhnout do konce (Orientace na výsledky).

 Můj soused v lavici sangvinik se při hlasování přihlásil jako první. Dělal si z předsedkyně prdel, že po půlnoci budou stejně všichni tak vožralí, že do sebe budou lejt všechno (Orientace na vztahy – byl mu fuk výsledek, hlavně chtěl být středem pozornosti a pobavit ostatní).

Spolužačky melancholičky se po něm otočily. V očích hrůza, smrt a děs. Ihned začaly na kalkulačce vše propočítávat, co se vyplatí a co ne. Následně začaly se vší vážností obhajovat svoje čísla (Orientace na výsledky – chtěly vše perfektní a aby to sedělo s rozpočtem).

A já flegmatik? Tiše jsem tam seděl a nechápal jsem, proč ti lolkové nadělají tolik kraválu kvůli pitomému chlastu (Orientace na vztahy – chtěl jsem hlavně, aby byli všichni spokojení a jestli vybrali dva nebo tři sudy piva, to mě upřímně moc nesralo). Stejně jsem měl svoji slivovici :-P

Takže suma sumárum: 

Orientováni na výsledky: 


Orientováni na vztahy:


Jo a mimochodem - zrovna konflikt a jakékoliv jednání pod tlakem je podle mého názoru výborný okamžik, kdy se ukáže, kdo je kdo :)

 

Na co je třeba myslet? 


1) Jde o zjednodušení 

Znova opakuji, že temperament představuje modelové příklady. V praxi jsou lidi o dost různorodější a málokdy se stává, že by byl člověk vyhraněnej jen v jedné skupině temperamentu. Obvykle má některé dílčí charakterové přesahy.

2) Čím déle, tím lépe 

Jen ti nejlepší znalci typologie dovedou člověka prokouknout během pár chvil. U nás běžných smrtelníků se vyplatí dát poznání člověka trochu čas. Poznat ho ve více situacích. První dojem může v řadě případů pěkně kecat. Ve společnosti se lidé chovají zpravidla jinak, než v soukromí.

3) Kulturní vliv

Porovnejte si běžné chování u nás a běžné chování v jižanských státech. Ti lidi se vyjadřují rozdílně. Italský cholerik se projevuje úplně jinak, než ten náš. Proto první dojem může mást.

4) Tlak společnosti

Ať se nám to líbí, nebo ne, dnešní společnost nás tlačí do efektivity a výsledků. To může mít vliv i na naše chování.

Já jsem třeba flegmatik s přesahem k sangvinikovi. Tedy hodně vztahovej typ a ne moc výsledkovej. Jenže když něco dělám ve škole, projevují se ve mně prvky rádoby melancholika, kdy hodně dbám na detail. Ale není mi to vlastní :)

V příští části postoupíme na novou úroveň. Prozradím vám pár triků, jak se vypořádat s problémovými jedinci optikou typologie osobnosti.

Kam dál?

Zdroj obráku:  https://pixabay.com/cs/emotikony-emoce-smajl%C3%ADci-tv%C3%A1%C5%99e-154050/
Jak snadno poznat temperament ve 2 krocích Jak snadno poznat temperament ve 2 krocích Reviewed by Lamič on 15:52:00 Rating: 5

13 komentářů :

 1. Jo, fakt jsem melancholik. Když teď čtu to o tom zaměření na výsledky, tak si říkám, že jsem možná udělala dobře, když jsem svojí simince znázorňující mě vybrala aspiraci po vědomostech.
  Story by NikaV

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem rád, jestli to pomohlo utvrdit názor :)

   Vymazat
 2. Líbí se mi tvoje způsoby určování :D Ale jak sám píšeš, taky nejsi jeden čistý typ. Já bych měla být asi sangvinik, ale přitom nejsem úplně dobrá v bavení se s cizími lidmi. A přítel je úžasná kombinace flegmatika a cholerika... což zní skoro neuvěřitelně :D
  Střelenčin průvodce po Galaxii

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrej postřeh. Díky za tip na typ :-) Trošku to upravím v tom zjednodušení.

   Ne moc ukecanej sangvinik je podle mě částečně ovlivněnej kulturou. Prostě ten náš je většinově takovej dost přichcíplej. Pak se do toho ještě sere výchova, prostředí atd :)

   Flegmatickej cholerik? WTF? :-D To mě zajímá - buď konkrétnější. Takovýho člověka ve svým okolí neznám :))

   Vymazat
  2. S tím sangvinikem máš pravdu, hlavně holky jsou vychovávány společností k tomu, aby byly klidné...
   No právě, to je fakt zvláštní kombinace a důkaz, že jde všechno :D A jinak se to dá těžko specifikovat, protože se chová ve většině případů jako mírnější flegmatik, ale pak se dostane do situací, kdy vystřihne ukázkovýho cholerika. Prostě se 85 % času chová jako flegmouš, ale pak ho něco rozčílí a klidně hoí mobilem na druhou stranu vlaku, přitom za jiné konstelace by jen pokrčil rameny :D Na druhou stranu, ty náznaky cholerika ho donutí aspoň dokončovat úkoly. Ta orientce na výsledek se v něm prostě probudí tak, aby to stihl v pravou chvíli. Ještě teď měsíc před státnicema to má na háku a jsou mu fuk, ale pak se na poslední chvíli hecne.

   Vymazat
  3. Ono jak který. Znám i holky, které uměj být perverznější a divočejší, než chlapi :-P

   :-D To si musíš užít kopu srandy. Já to takhle mám v situaci, kdy mě něco fakt sere, nahromadí se to a potřebuji si tu frustraci vybít. To jsem takhle jednou brutálně seřval neteř, když dělala bordel a já toho měl dost. Čuměla jak vyvoraná myš a s brekem utekla. Jak na to okolí není moc zvyklý, tak má náhlý vzplanutí obrovskej efekt.

   Vymazat
  4. Kdo říká, že já nejsem? :D Jen si to nechávám mezi "své lidi" :D V minulém vztahu jsem byla spíš já ten chlap :D

   Tak nějak se to u něj taky komuluje a pak taky vybuchne, a přesně jak říkáš, tak tomu pak člověk nemůže věřit, když ho zná míň. Když s ním ale člověk bydlí, tak si zvykne, že zničeho nic dokáže nadávat počítači, troubě, kolu... :D

   Vymazat
  5. Teď je otázka, jak si toho chlapa v ženský podobě přebrat. Napadá mě vícero variant :-P

   Chápu. U mě je to v té fázi, že na to nejsou zvyklí ani lidi, co se mnou sdílí jednu rodinu, takže to mám o chloupek horší:-D

   Vymazat
 3. Přiznám se, že sama nevím, kam bych se zařadila. Myslím, že mi nejmíň tři z uvedených reakcí v oné modelové situaci není úplně cizí :D U mě je návaznost na situaci a momentální náladu asi hodně stěžejní. Možná se přetvařuju podle situace :D :D
  A tenhle test jsi vybádal sám nebo to máš odněkud? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musíš tu orientaci na výsledky/na vztahy kombinovat dohromady s tím, jestli jsi v reálu spíš introvert, nebo extrovert. Pak by ti to mělo vyjít. Ale musíš k sobě být poctivá :)

   Kdyžtak můžou poradit články, na které odkazuji pod příspěvkem, kde jsou jednotlivé temperamenty blíže rozepsaný :)

   Kdepak, tohle jsem se naučil z kurzu komunikace. Takovej borec, abych to vymyslel sám, fakt nejsem :-D Tady přikládám odkaz na článek, kde jsem se o tom rozepsal :)

   Vymazat
  2. Ok, díky, mrknu se na to. :)

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Nemůžu si pomoci, ale na mě obecně z komunikace působíš spíš jako melancholička. Tu snahu o cvičení, něco dokázat, celková uhlazenost blogu (kterej je v tvém podání fakt pěknej v tom, že jde o čistej design a zároveň nic nechybí), nepřijmeš jen tak pochvalu, pokud není něčím podložená atd. Samozřejmě ale můžeš mít přesah k flegmatikovi. To se nevylučuje.

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.