Recent Posts

Proč je cholerik tak vznětlivý?

Na úvod konkrétní typologie temperamentu začnu pěkně z ostra a představím vám cholerika. V naší kultuře ho nejsnáze pochopíte a je pro mě nejlehčí ho vysvětlit.


Cholerik – otevřený, orientován na výsledky

 
Máte-li si z článku vzít jedinou věc, tak toto – cholerik je přirozený šéf, tahoun. Nebojí se prosazovat svůj názor, i kdyby s ním většina nesouhlasila. To mu je totiž fu(c)k. On je osobnost, on je ve své mysli jedinečný. A že má s někým spory? No a? On je tu od toho, aby věci dosáhl do konce. Ne aby se s každým musel bratříčkovat.

Čekali byste nějakej větší projev soucitu? Jó, tak to nelezte za cholerikem. Obvykle nejde o moc empatické jedince. Tahle vztahová rovina jim často uniká a komplikuje jim jednání s ostatními lidmi. Umí své okolí dokopat ke skvělým výkonům. Ale nečekejte, že vám bude sám od sebe foukat každou bolísku. Pokud na vás působí přehnaně přísně, NEJDE o to, že by si řekli: „Tak dneska budu svině.“ Jim jen nedochází, že by se měli chovat jinak. 

S cholerikem je to jako na houpačce. Zatímco někdy byste v jeho přítomnosti rádi vydrželi celý den, jindy umí být pěkně vzteklý až nesnesitelný. Když je v ráži, tak si fakt nevidí do huby a je schopnej vám říct ty nejhnusnější věci, jaké si dovedete představit. Ale pozor! V takovém případě nejde o to, co si opravdu myslí. Jde "pouze" o projev negativních emocí, které ze sebe potřebuje dostat ven. A to je i odpověď na otázku v titulku článku :) Není jim moc vlastní, aby v sobě emoce dusili.

Mají nejkratší rozhodovací dobu ze všech temperamentů. Před akcí moc dlouho nepřemýšlí. Když zabloudíte, chcete ho mít po ruce, protože to raději hned rozhodně za vás , než aby se koukal, jak se v té mapě nimráte. I kdyby šlo o situaci v deštném pralese plném predátorů. Cholerik totiž má rád výzvy a exceluje v krizi, během které jiní panikaří a nemůžou se rozhoupat k činu.

Tihle lidi nevydrží moc dlouho jen tak zevlit a mají nekončící potřebu něco dělat. Oproti sangvinikovi jim ale NEdělá problém se zaměřit na určitý cíl a dokončit ho. Často jde o velké pracanty a raději se udřou k smrti, než aby seděli doma a nic nedělali. Umí dosahovat opravdu velkých výsledků bez ohledu na své okolí. Jak jde o něco účelného, zakousnou se a nepustí. S tím souvisí i fakt, že umí dobře organizovat práci i lidi kolem sebe. 

Moje učitelka angličtiny je fakt těžký workoholik a tu a tam má problém vypnout a odpočívat. Raději přechodí nemoc a pak skoro chcípá, než aby přestala pracovat. Neumí si dát oddych a je pěkně netrpělivá. Což obojí bývá problém většiny choleriků

Ego hraje pro cholerika zásadní roli. Je on, on a ještě jednou on. Nerad veřejně přiznává své chyby, protože má o sobě obvykle vysoké mínění. Když se jednou pro něco rozhodne, nenechá se od toho odradit. Bývá ambiciózní, nerad prohrává a s potěšením chce překonávat své limity. Na druhou stranu jde o lidi, kteří mají rádi poslední slovo a ještě raději mají pravdu. Problematicky přijímají jiné autority.

Vemte si mého vedoucího bakalářky. Já mu řeknu nějaký návrh v soukromí a on to smete ze stolu. Pak se bavíme ve skupině a on ten můj návrh před ostatními prezentuje jako svůj nápad! Cholerik má totiž rád výlučnou pozici toho nejlepšího, nerad splývá s davem.

Z tohoto důvodu na vás někdy mohou působit nabubřele a ne všichni se s takovými lidmi chtějí přátelit. Pokud ale proniknete přes jejich slupku, můžete zjistit, že to jsou v soukromí celkem fajn lidi. Když jsou v dobrém rozpoložení. 

V příštím díle si povíme, jak je to s tou pověstnou leností flegmatika :)

Kam dál?


Zdroj obrázku:  https://www.linkedin.com/pulse/patience-millennials-4-reasons-why-cant-co-exist-ryan-bennion
Proč je cholerik tak vznětlivý? Proč je cholerik tak vznětlivý? Reviewed by Lamič on 14:54:00 Rating: 5

8 komentářů :

 1. Vynikajúco napísaný článok. Mám také podozrenie, že som cholerik skrížený so 100%-ným prokrastinátorom a tým dávam za vznik úplne novej dimenzii temperamentu :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to ještě žiješ, jo? :-D

   Jinak díky :)

   Vymazat
  2. No jasné, za tie roky už mám prax :-D
   A to si ešte predstav situáciu, keď je taký cholerik hladný.. To je ale že úplne nový level rozčuľovania sa nad hlúposťami. Mamina už vie, že keď som extrémne podráždená a na všetko reagujem nejako hnusne, má ma poslať najesť sa :-D

   Vymazat
  3. Úplně jsem si představil hádku, kdy na konci nějaká mamina řekne "Neser a žer!" :-D

   Vymazat
 2. Já bych měla být sangvinik (tvrdí to okolí) já si přijdu jako flegmouš :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Realita je taková, že málokdo je čistě vyhraněnej typ. Většinou má každej z nás tendenci si něco brát z vícero temperamentů. Ale u jednoho by to mělo převažovat.

   Já pak na závěr série hodím takovou jednoduchou pomůcku, jak jde temperament u ostatních celkem rychle zjistit. Alespoň orientačně :)

   Vymazat
 3. Já jsem rovnoměrně složená ze všech temperamentů (nebo určitě mám ode všeho něco, díky tobě na to přijdu). Z cholerika jsem méně empatická, spontánní-moc nepřemýšlím před jednáním, taky bych se nejradši předřela, nekončím, dokud není všechno hotové. I přes nemoc normálně funguju nebo pro to dělám maximum...

  Blogerka Klárka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Osobně tě tipuji na něco trošku jiného, ale platí, co jsem psal výše - můžeš mít některé vlastností z více temperamentů :)

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.