Recent Posts

Podceňovaný fígl, jak pochopit myšlení ostatních

Vyznat se v lidech dá občas pěkně zabrat. Naštěstí existuje poměrně jednoduchá pomůcka, která pomůže odhalit, s kým máte tu čest. A to nejlepší? Většina z vás ji zná. Jen ji moc často nepoužíváte. O co jde? Temperament.


Co to je temperament? 


Jde o rozdělení lidí podle jejich projevů osobnosti a toho, jak přijímají různé podněty. Prožitek, reakce. Větším zvědavcům pomůže tetička wikipedie.

Lidi lze podle něj zaškatulkovat do čtyř temperamentních typů:


Říkáte si, že tohle přeci zná každej blbec? No... ano a ne.

Tyhle termíny už pro řadu lidí dost zdomácněly a mají tendenci je vnímat po svém. Cholerik je ten, co furt řve a vše musí být po jeho. Flegmatik je línej a nic moc neřeší. Se sangvinikem je prdel a háže jednu veselou historku za druhou. A melancholika furt vidíte v depkách a je to děsnej suchar. To říká většinové mínění.

A blbě. Tak jednoduché to zdaleka není.


K čemu je to dobré 


S dobrou znalostí typologie osobnosti se s ostatními snáze domluvíte. Dovedete lépe pochopit, co se jim honí v té jejich makovici. Navíc dovedete lépe pochopit i sami sebe.


Bude pro vás snazší předejít možným přehmatům v mezilidských vztazích. Osobně jsem si po kurzu komunikace uvědomil řadu věcí, které jsem ve svém životě zlamil. A to jen proto, že jsem se nevhodně choval k tomu či onomu typu temperamentu.

A kdo je vyčůranej a trochu svině, zvládne s touhle znalostí obratně manipulovat svým okolím. :-p Ale bacha! Lidem to při častém opakování docvakne a při odhalení můžete doživotně zmrvit mezilidské vztahy, když nebudete opatrní.


Na co je třeba pamatovat 


1) Jde o zjednodušení 

Po světě běhá (nebo se válí) zhruba 7,4 miliardy lidí. A každej je individualita. Stejně jako neexistuje dokonalej vztah, je děsně nepravděpodobný, že narazíte na dokonale vyhraněného představitele toho či ono temperamentu. Jde jen o pomůcku, ne všespásnou věc.

2) NEEXISTUJE špatnej temperament 

Pero je dobré na psaní. Ale zkuste s ním něco uvařit. Vařečka je supr věc na vaření (a mlácení chlapů po hlavě :-p), ale moc šroubků s ní neutáhnete. Přihořívá? Každý z nás se hodí na něco jiného a je zbytečný mít depky z toho, že nejsem dokonalej. Nikdo není.

3) Pozorování rozhoduje

Kdo je dobrý pozorovatel a posluchač, ten má větší šanci typologii lépe odhadnout. Lidi se rádi zpočátku tváří lepší, než ve skutečnosti jsou. Naštěstí existují určité věci, které jsou pro rozpoznání klíčové. A ty se moc krýt nedají. Ale o tom v jiném článku.

Příště začneme pěkně z ostra. Povíme si pár slov k cholerikovi :)

Zdroj obrázku:  http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2747131/Is-proof-humans-TELEPATHIC-powers-Two-men-4-600-miles-apart-send-messages-using-just-minds.html
Podceňovaný fígl, jak pochopit myšlení ostatních Podceňovaný fígl, jak pochopit myšlení ostatních Reviewed by Lamič on 18:33:00 Rating: 5

9 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Užitečné! :) Já většinou využívám to, že poslouchám, jak dotyčný mluví, sleduju, jak reaguje. Vyloženě do temperamentů je neřadím, jen vypozorovávám, co má a nemá rád atp.

  Blogerka Klárka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :)

   Osobně jsem byl sám překvapenej, jak se s určitými typy chování dá skvěle pracovat v situaci, kdy máš o temperamentu přehled. Není to dokonalý, ale jako pomůcka to určitě sloužit může. To ale rozepíšu v dalších článcích :)

   Vymazat
 3. Já jsem introvert, většinou stabilní, to mě řadí do kategorie flegmatika. Nejsem lenoch, jen se prostě nenaštvu kvůli maličkosti :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To moc dobře znám sám na sobě. Paradox je, že ačkoliv se to zdá jako hrozná výhoda, najdou se lidi, kteří tuhle vlatnost flegmatiků úplně nesnáší :-D

   Vymazat
 4. V době 21.stol. se lidi podle temperamentu mohou zaškatulkovat ale neplatí to věčně. VŠICHNI SE MĚNÍME A NAŠE BUDOUCNOST SE MĚNÍ KAŽDOU VTEŘINOU. Pokud si vezmete lidi podle JEDNOHO HLEDISKA ÚHLU POHLEDU pak je to chyba. Každý z nás prochází obdobími stagnace deprese a potom zase obdobím úspěchu a pokroku. Geny mají moc jako podvědomí ale ovládnout ho / je bude jednoduché pro každého pokud dojde sám do stádia transformace duchovního růstu a dosažení prapuvodnich schopností.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mě nejde ani tak o budoucnost, jako spíš o emoce a city. Může se stát, že zatímco jednou je určitý člověk v pohodě, druhý den je totožný člověk naprosto nesnesitelný a nepůjde s ním vyjít. Z různých důvodů, které mnohdy ani nedovedeme ovlivnit :)

   Vymazat
 5. Hodláš psát jenom o cholerikovi anebo se postupně zaměříš na všechny temperamenty? Protože mě by docela zajímal melancholik (ano, je to proto, že sama jsem z největší části melancholik).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Postupně rozepíšu všechny :) Tím závěrem jsem dával háček na zájem čtenářů (nevím, jak se tomu říká odborně :-D), aby se konkrétně vědělo, na co se těšit příště.

   Melancholik je zrovna pro české prostředí docela speciální záležitost :)

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.