Recent Posts

Nahlédnutí do tajů lenosti flegmatika

V druhé části typologie osobnosti se podíváme na temperamentový protipól cholerika, kterého jsem řešil v předchozím článku. Jak je to vůbec s tou pověstnou leností flegmatika?


Flegmatik – uzavřený, orientován na vztahy


Flegmatiky lze brát jako takové ostrůvky klidu mezi rozbouřenými oceány světa. Jde o nositele klidu a vyrovnanosti. I kdyby v místnosti tikala časovaná bomba a vše kolem šlo do háje, má právě on dar zachovat chladnou hlavu. A to nejdůležitější – umí to přenést i na své okolí. Tihle lidi se zkrátka nenervují kvůli kravinám.

Zní to sympaticky, že? Ale jen do chvíle, než má dojít ke konkrétním činům. Svojí potřebu klidu si flegmatik umí přenést i do výsledkové roviny. Do té míry, že se mu nebude chtít nic dělat a povinnosti bude odkládat. A věřte, že někdy byste snáze dokopali stokilovou krychli do brány, než přiměli flegmatika k nějaké akci. 

Nepíši ale o lenosti v pravém slova smyslu. Jde o potřebu stereotypu, souvisejícím s xkrát zmíněným klidem. Flegmatik nemá rád změny a brání se čemukoliv, co mu jeho ideální denní rutinu naruší. A ve své snaze umí být příšerně tvrdohlavej. Kamarád takhle málem nestihnul zadání bakalářské práce :-p 

Pokud cholerika budeme brát jako přirozeného šéfa a tahouna, pro flegmatika se více hodí přirovnání k pečovateli. On se o ostatní lidi a jejich průšvihy i radosti zajímá. Je první, kdo se s vámi podělí o koláč, aniž byste si o něj řekli. Jde o mírotvorce, který nesnáší konflikty a umí je tlumit. Proto ho má spousta lidí v oblibě. Nikoho nenasere, s každým chce dobře vyjít... 

...a pak se diví, že je na něj lepší polovička nasraná, když se s ní nechce hádat a raději nezvedá mobil. :-D Místo přímého sporu se totiž raději „zaprdne“ a mlčí. Hádky ho totiž ubíjejí a raději volí tuto pasivní formu protestu, než aby nahlas řekl něco ošklivého. Nesnáší nátlak a nereaguje na něj.

Průšvih přichází i v situaci, kdy mají o něčem rozhodovat. To je pro flegmatika bez debat totální osina v prdeli. Flegmatik totiž NENÍ výsledkový typ. Ba co hůř, výsledková rovina ho často ubíjí. 

Když se mého kamaráda z univerzity Jonáše zeptám, kam by chtěl zajít na pivo, nejčastější odpověď je „To je mi jedno.“ Jemu totiž nejde o to se dobrat nějakého konkrétního výsledku. Chce jen, aby se lidi kolem něho dobře bavili a byli spokojeni. A kdyby zvolil blbě, třeba by se tím mohl někoho dotknout a to nechce. 

V žádném případě ale nelze brát flegmatika jako nějakého slabocha. Pouze si své záležitosti prosazuje odlišným stylem. Zatímco cholerik pálí všechny překážky, které mu stojí v cestě, flegmatik se obrní neprostupnou bariérou trpělivosti a pečlivě zkoumá, kudy problematické bariéry obejít. I kdyby cesta byla sebetrnitější, nenechá se tím rozhodit a žádné strasti s ním nehnou. 

Jeho chladnokrevnost se ale bohužel někdy promítne i do mezilidských vztahů. Upřímně? Flegmatik může být ve společnosti docela nudný. On není ten, kdo vyhledává záře reflektorů. Raději tam vidí své blízké. Ve své snaze nikoho neurazit občas dojde do fáze, že raději drží hubu, než aby řekl nějakou hloupost.

Ruku v ruce s jeho ledovým klidem jdou i minimální projevy nadšení. Jestli kupujete pracně vybíraný dárek flegmatikovi, neberte mu za zlé, pokud po otevření nebude skákat radostí do stropu a řvát hurá. To mu zkrátka není vlastní a nejde v žádném případě o projev zklamání. 

Z těchto i jiných důvodů tedy mohou působit velmi odtažitě a neumí se svému okolí tak dobře prodat. Jiné temperamenty ho v tomto snáze zastíní. 

V příští části se dobře pobavíte se sangvinikem :)

Kam dál?


Zdroj obrázku: http://weknowyourdreamz.com/sloth.html
Nahlédnutí do tajů lenosti flegmatika Nahlédnutí do tajů lenosti flegmatika Reviewed by Lamič on 18:35:00 Rating: 5

16 komentářů :

 1. Jéé, ten obrázek :D To jsem přesně já, když máme v práci nějaké jednání a všichni se nakonec shodnou, že jsem měl pravdu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-D Já jsem zase takovej v situaci, kdy si řeknu, že dneska se mi do ničeho nechce.

   Vymazat
 2. Sakra, já jako melancholik přijdu na řadu jako poslední... Ale teď mám alespoň "návod k použití" na spolubydlící, která mi připadá jako flegmatik.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přece si musím pojistit, že mi sem budeš zvědavě koukat až do konce :-))

   Ono jde v reálu o to, že otevřenejší typy se mi líp vysvětlují sami za sebe, zatímco u těch otevřenějších raději využívám srovnání. Jestli se obojí verze dají pochopit, už musí posoudit jiní :-))

   A opravdovej návod na použití ve stylu jak s různými temperamenty jednat, teprve přijde :-p

   Vymazat
  2. Zvědavě bych koukala tak jako tak. Ve flegmatikovi jsem našla svoji spolubydlící, v cholerikovi kamaráda a kamarádku tipuju zase na sangvinika. Jestli nás všechny hádám správně, tak včera jelo přes Prahu auto, ve kterém se sešly všechny charakterové typy. Řídil sangvinik, navigoval flegmatik (typický pečovatel, pomáhá a naviguje) a vzadu seděl melancholik s cholerikem, který v jednu chvíli plánoval kandidovat na prezidenta.

   Vymazat
  3. To musela být veselé seskupení teda :-D

   Vymazat
  4. To bylo. Za zvuků německy přezpívané Lady Gagy. A taky bylo zábavné, když jsem poslala spolubydlící odkaz na tenhle článek a ona pak objevila i tyhle komentáře.

   Vymazat
  5. Německy přezpívané Lady Gagy? To si vůbec neumím představit. To by mohl do "dojmu" překonat jedině ruskej dabing :-D

   Jinak díky moc za tohle živé sdílení. Fakt si toho hodně cením :) Ať se pak spolubydlíí vyjádří, jestli to na ní sedí, nebo jsem se někde seknul. Klidně i sem :)

   Vymazat
 3. Tady je moje část to řešení konfliktů. Opravdu jsem radši potichu než abych se hádala. Radost neumím dát tolik najevo, i když vnitřně mě to těší. Nejdřív dbám na ostatní, nechávám volby na nich, trochu se straním... Další část mého já! :3

  Blogerka Klárka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem zvědavej, co si najdeš u zbylých dvou :))

   Vymazat
 4. Celá já. To se mi vůbec nelíbí :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč se ti to nelíbí? :-)

   Vymazat
  2. Vidim se v tom uplne přesně a na druhou stranu jsem na sebe hrdej ,že jsem flegmatik..

   Vymazat
 5. Musím říct, že když jsem se podival na tvůj blog byl jsem prijemně překvapen...a to ještě víc když jsem se podíval na tenhle článek, Na mě jako na flegmatika to sedí uplne všechno do písmene.. takže máš muj velkej obdiv.. že něco takovýho dokážeš napsat..fakt super :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc. Těší mě, pokud se ti články líbí a případně se opětovně zastavíš. :)

   Jestli se ti tohle téma líbí, tak se podívej na článek Podceňovaný fígl, jak pochopit myšlení ostatních. Jde o takovej hlavní rozcestník, kde uvádím odkazy k jiným článkům série. Výhledově se chystám zpracovat ještě tak jeden článek k tomu, ale jde o trošku složitější věc a tak si s tím chci pohrát :)

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.