Recent Posts

Nejlepší záchrana, když už nevíte, o čem se bavit
Dotazem „O čem se bavit s…“  jsem již několikrát zaměstnával moje vyhledávací robůtky ve vyhledávači. Objevilo se tam několik zajímavých informací. Ať už jde o osobní zájmy, sny a podobné věci. Za mě osobně ale funguje nejlépe jedna věc, která mě málokdy zradila.
Drby, aneb nejlepší přítel konverzace

Lidé milují pomluvy, zjištění něčeho kontroverzního, pošpiňujícího. Je to hnusné, ošklivé, pobuřující. Ale je to tak. Už ve starověkém Římě byly hanopisy a různé satiry na určité téma hodně oblíbený žánr literatury.

A víte, co je nejčtenějším deníkem v České republice? Bulvár. Konkrétně Blesk. Pikantnosti prostě táhnou. Ideálně, pokud jde o někoho hodně známého. A lidi to milují. Rádi pomlouvají jiné. Speciálně vztahy ostatních.

 Pokud tedy pomluvy nejsou přímo o nich samotných. To už tak moc nadšení nejsou. :)

Výhoda drbů

Proč si myslím, že jde o tak efektivní téma?

 • Jsou oblíbeným oživením debaty
 • Jsou rozšířené a může se zapojit více lidí
 • Člověk nemusí být moc vtipný, aby s nimi uspěl
 • Nejde o nic intelektuálně náročného
 • Při vhodném dávkování probouzejí zvědavost
 • Lze se od nich odpíchnout k jiným tématům


Na co si dávat pozor

Vše má své pro a proti. Ačkoliv jsou drby a pomluvy hodně populární, lze se s nimi v konverzaci také pěkně spálit. Rozhodně je nedoporučuji jako úvodní téma konverzace. Když ještě konverzačního kolegu/kolegyni neznáte, nemůžete mít jistotu, jestli se trefíte na správnou notu. Hodí se tedy napřed zjistit, co ten druhý má či nemá rád a teprve pak zkusit štěstí s drby.

Dále hodně opatrně s:

 • Náboženská a rasová témata
 • Pomluvy oblíbených sportovců a zpěváků (abyste se netrefili do nějakého idolu)
 • Pomluvy lidí a věcí, se kterými má vaše společnost hodně blízký vztah
 • Fakt velké nechutnosti

Osobně si vybavuji historku jednoho našeho doktora z vysoké, který se v hodně recesivním duchu bavil s holičkou (měla ukrajinskej přízvuk) na téma rusko-ukrajinské krize. S komentářem, že Rusové jsou po celé generace pořád stejní a že soucítí s ukrajinskými oběťmi války a jejími spoluobčany. K jeho nemalému překvapení se holička zastavila s holící břitvou na krku doktora a hodně chladným tónem pronesla:
"Ale já jsem původem z Ruska."

Vše?

Možná ano, možná ne. Do komentářů mi kdyžtak napište váš pohled, týkající se drbů. Pokud byste zmínili témata, o kterých jsem se v rámci drbů nezmínil (ať už výhody drbů, či o čem se raději moc nebavit), určitě je zmiňte. Ty opravdu zajímavé rád přidám k jednotlivým bodům :)
Nejlepší záchrana, když už nevíte, o čem se bavit Nejlepší záchrana, když už nevíte, o čem se bavit Reviewed by Lamič on 14:59:00 Rating: 5

10 komentářů :

 1. Páči sa mi ako otvorene píšeš o tom, čo mnohí síce odsudzujú, no aj napriek tomu to sami robia. Väčšinou ohováranie nie je považované za niečo pozitívne, ale sme ľudia, sme zvedaví a máme radi kontroverzné témy. A neplatí to len pri osobných stretnutiach, ale aj pri komunikácii online, pričom (presne ako píšeš) je jedno či ide o bulvár alebo súkromný rozhovor dvoch ľudí. Kontroverzné témy a názory skrátka prilákajú viac ľudí, šokujú ich a prirodzene vyprovokujú k nejakej reakcii. Všímam si to napríklad aj u mňa na blogu. Čas od času mi už lezie na mozog morálka blogosféry a potrebujem svoj kritický názor zverejniť. Nikdy neuvádzam konkrétne mená, pretože mi nevadia osoby ako také, ale všeobecne dané správanie. No a tieto články vždy rozprúdia vášnivú diskusiu, takže jednoznačne máš pravdu.. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně síla drbů pořádně došla až na střední, když jsem viděl, jak jsou spolužačky schopné se navzájem pomlouvat. A narozdíl od vžitých předsudků, nejde zdaleka jen o ženskou specialitu :)

   Naprosto souhlasím s tím, že kontroverze (v televizi, textech, hudbě) láká a prodává. Možná bych byl ještě obecnější a napsal, že i podle řady zdrojů funguje cokoliv, co působí na emoce. Teoreticky i článek, který je informačně úplně o hovně, bude lákat, pokud to na lidi nějak zapůsobí :)

   Vymazat
 2. Já se právě kvůli těm drbům vyhýbám ryze ženskému kolektivu, to je pořád samé kdo, kdy, kde, proč, jak, s kým - kdák, kdák, kdák - jako slepice. Nezájem. A abych se přiznala, když jsem byla ještě na střední, určitě jsem i já nějakou nemístnou poznámku o někom utrousila, ale teď mi témata směřující k drbům, akorát tak kazí den, a lidi, i dříve velmi dobré přátele, jejichž hlavním tématem se ale postupně staly právě a jen ty drby, teď už obíhám obloukem.
  Obecně souhlasím s tvým pojetím, že je to téma, které velkou část populace baví a zajímá (Ano, Blesk je mocné masmédium). Ale myslím, že to baví hlavně ty, jejichž život je sám o sobě na hovno, a když vidí, že se má někdo ještě hůř, tak si tleskají, jak jsou na tom vlastně krásně. Je to zlo. Člověka to v konverzaci nikam neposouvá. Jen ho to brzdí v rozvoji. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě upřímně překvapilo, že je holce nepříjemný ryze ženský kolektiv kvůli této věci :) Musím říci, že na střední jsem to měl podobný, protože jsem byl sám kluk v jazykové skupině plné holek. Připočti si, že jsem děsně stydlivej a... děs. Kamarád ze zdrávky (na oboru byl samotnej kluk) si dělá srandu, že má ze střední doživotní trauma :-D

   Něco na tom bude. Říká se, že málo úpspěšní z velké části kritizují ostatní, ale sebe moc ne. Na druhou stranu bych tolik negeneralizoval a podle mě se drby honí v rámci nějaké movitější smetánky. Ale těžko soudit, mezi nějakými snoby se nepohybuji :)

   Vymazat
  2. *málo úspěšní

   **drby honí i v rámci

   Vymazat
 3. Já jsem se dneska proklínal =D Taková šance si přisednout ke krásné slečně v buse... A já pako -__- Ach, to si neodpustím! =D =D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bud konkrétnější :)) Co se dělo a proč sis nepřisedl?

   Vymazat
 4. Drby patří k běžné konverzaci. Když někdo kolem mě mluví o někom, na koho nemám názor, nezapojuji se. Jen poslouchám, občas kývnu a tím to končí. Když sama mluvím o někom druhém, trochu mě hryže špatný svědomí.

  www.fitnessazdravi.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám u drbů trošku problém s tím, že je nevědomky tak moc zneužívám, že mi to už ani nepřijde jako něco extra špatnýho. Pokud vyloženě nejde o nějakou fakt hnusnou pomluvu, to už moc pěkné není.

   Vymazat
 5. No jak jsem psala, drby mi jsou proti srsti. Nejsem tedy žádný svatoušek a občas si na někom smlsnout, to k životu asi patří. Ale snažím se to omezovat, protože mě děsí, že stejně tak ostatní mohou pomlouvat mě. Nebo se může najít někdo, kdo to té pomlouvané osobě vyslepičí. A to nevysvětlíš :D
  Terez z blogu Kracmarovat

  OdpovědětVymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.