Recent Posts

Jak probíhá kurz komunikace

Jak si někteří z vás mohli všimnout na sociálních sítích, před nedávnem jsem absolvoval komunikační seminář. Ze zájmu, zvědavosti, překonání komfortní zóny. Přestože jsem z této zkušenosti měl trošku nahnáno, cosi mě tam hrozně táhlo a nakonec jsem do toho šel.

Protože hádám, že ne každý z vás má s nějakým takovým kurzem zkušenost, řekl jsem si, že se s vámi podělím o konkrétní pohled, jak taková věc v praxi probíhá.
Co sis vybral, to máš 

Po chvilkovém bloudění se mi povedlo skrze deštivé ulice Prahy dorazit na místo pořádání kurzu. Oproti mým obvyklým zvyklostem jsem si vzal větší časovou rezervu. Zaprvé, moje orientační schopnosti jsou leckdy horší, jak u ženský (bez urážky :-p), zadruhé jsem si chtěl v klidu vybrat místo sezení.

První šok mě čekal, když jsem se slečně u stolku zapisoval a zaplatil částku za kurz. Zjistil jsem, že nás nebude třeba patnáct, jak jsem si původně myslel, ale jen osm. Kurva, tak v takovém počtu se moc neschovám. Proletělo mi hlavou. Podruhé ve mě zamrazilo, když se dostavily zbylé účastnice kurzu. A záměrně píši v ženském rodě. Jo, Lamič byl v celé místnosti jedinej chlap! Ty vole, kam jsem to zas vlezl!
Záměrně jsem se rozhodl, že o kurzové panictví přijdu s inženýrkou Hanou Ondruškovou. Zaprvé jde o hodně žádanou lektorku soft skills, zadruhé se mi líbí styl, kterým komunikaci vyučuje (odkoukáno z videí). A co si budeme povídat, je to celkem sympatická a pěkná ženská :-D

Brzkým příchodem jsem měl výhodu, že jsem s ní mohl soukromě prohodit pár slov a alespoň trochu ze mě opadla úvodní nervozita. Tak jsme se usadili a šlo se na to.


Úvod 


Vedle úvodního slova o tématu přišlo i na naše stručné představení a nastínění, co od kurzu očekáváme. S tím, že si lektorka jednotlivé návrhy zapisovala. Připadal jsem si tam jako totální amatér. Společnost mi dělaly personalistky, advokátní koncipientka, vedoucí nějakého oddělení, asistentka ředitele, ženská od pojišťovny atd. A já tam byl suverénně nejmladší :)

Nakonec jsem své představení uhrál na vtip. Stručně jsem se s úsměvem představil, řekl své očekávání, proč jsem se přihlásil. Když jsem zmínil téma odbourání trémy a dodal s hodně teatrálním třesením dlaně, že v tak sympatickém dámském kolektivu se cítím trošku nervózní, setkalo se to s pobavením okolních žen. To už jsem věděl, že jsou moje.


Průběh 


Kurz měl převážně přednáškový ráz, kdy jsme v cca hodinových intervalech probíhali především to, jak v různých situacích uplatňovat typologii osobnosti v komunikaci. Musím říci, že to fakt mělo něco do sebe a zpětně se mi vracely určité životní situace, které do toho pasovaly. Poté byla vždy několikaminutová pauza na občerstvení ve vedlejší místnosti. Součástí byly i možné diskuze, kdy jsme všichni měli kdykoliv možnost se k tématu nějak vyjádřit.

Lektorka oživovala teorii příklady z praxe i hodně přehrávanými názornými scénkami, které jsou pro ni typické. Místy jsem se fakt řezal smíchy. Cíl celé té komedie byl prostý – zapůsobit na emoce tak, abychom si snáze něco z kurzu zapamatovali.

Hana Ondrušková fakt nezklamala. Měla výborný ústní projev i přístup, kdy se hodně snažila vyhovět našim přáním, které jsme jí řekli v úvodu semináře. Co mě trošku štvalo byl fakt, že jsem očekával větší zapojení nás účastníků. Čekal jsem nějaké konverzační úkoly, které bychom plnili a zkusili si jednotlivé získané poznatky přímo na místě.

Ve finále na to došlo pouze jednou v situaci, kdy jsme se snažili odhadnout náš vlastní temperament. Docela mě fascinovalo, jak nás ta ženská dovedla skvěle odhadnout. A to i do detailů. Mně vyšlo, že jsem flegmatik lehce líznutý sangvinikem.

Co fakt musím pochválit je organizace. Vše probíhalo zcela bez komplikací, dostali jsme praktické doprovodné materiály a za pár dní mi došel email, kde se nachází konverzační cvičení na doma. Ačkoliv souběžně probíhaly čtyři semináře, nikdy se nestalo, aby v místnosti na občerstvení nebylo nic k zakousnutí nebo bychom se tam mačkali s jinou skupinou. Součástí byl i oběd v restauraci kousek od sídla společnosti, který jsme měli z větší části proplacený. A já si poprvé vyzkoušel, jaké to je dostat místo klasického jídelního lístku tablet :)


Konečné zhodnocení 


Zpětně jsem hrozně rád, že jsem překonal svůj ostych a udělal si tento výlet na zkušenou. Celé mi to uteklo hrozně rychle.Ve finále mi přišlo, že mi ten kurz dal něco úplně jiného, než jsem původně chtěl.

Přicházel jsem s cílem naučit se různé komunikační strategie pro každodenní život. Místo toho jsem si odnesl něco mnohem víc. Ta přednáška úplně změnila můj stávající pohled na to, jak lidé vedle sebe fungují, jaký ve skutečnosti jsem a hodně mi v řadě věcí otevřela oči.

Po absolvování, kdy jsem na památku dostal osvědčení, nemůžu říci, že jsem hned lepším řečníkem. Ale dalo mi to potřebnou mentalitu i pevný základ k tomu, abych věděl, na jaké věci se zaměřit. A o to nejzajímavější se s vámi podělím skrze články.
Zdroj úvodního obrázku: http://www.institut-marc-perrot.com/event/guest-lecture-master-xavier-rivoire-head-corporate-communication-decathlon/
Jak probíhá kurz komunikace Jak probíhá kurz komunikace Reviewed by Lamič on 14:49:00 Rating: 5

8 komentářů :

 1. Kurzy mám ráda všeho druhu :) Ten nejdelší na fitness trenéra s iks víkendy ve mě zanechal opravdu stopy, opravdu neuvěřitelná skvadra lidí a někdy jsem nevycházela z údivu co za lidi tam vlezlo - kounikační scénky jsme dokonce vytvářeli a to bylo takové lehčí peklo :D Na tu paní se musím juknout :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já byl tou skupinou poté nadšenej. Ve finále nás spojoval podobný zájem, takže nebyl důvod k nějaké nevraživosti. Videa fakt doporučuji, hrozně dobře se to poslouchá. :)

   Vymazat
 2. Jó takovouhle mozkovou rozcvičku bych si taky dal! Celkově mě psychologie dost zajímá a jsem schopný se o ní rozkecat na pár hodin. Většinou se tak stává nad půllitrem a přecházím do role alfa samce u stolu sršící energií :D Spolubydlící na to má odborný termín: „Ááá, Tom se zapnul!" :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jó, nad půllitrem se řada lidí umí tak moc rozkecat, že ostatní pak čuměj, kde se berou všechny ty moudra. To znám :))

   Alespoň máš výhodu, že víš, co tě zapne. Na mě alkohol působí často tak, že mě ještě víc otupí a to je na prd.

   Vymazat
 3. Ještě že tě ty ženský tam neodradily :D Ale spoň jsi prošel další životní zkušeností :D Jak jsem tak pochopil, to byl celodenní kurz? Kolik to stálo? (jo, zase ty prachy :D)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A že to byla fakt velká životní zkušenost :)

   Jj, šlo o celodenní kurz. Původní to bylo koncipované jako dvoudenní. Problém byl ale v tom, že zaměstnavatelé většinou nechtějí pouštět zaměstnance na školení, které trvá dva dny a proto to zkrátili na jeden. Pokud bych někdy zkusil přímo kurz prezentačních dovedností, který je hodně interaktivní i s kamerou, určitě se vyplatí jít do dvoudenního. Minimálně. Tady trošku bylo cítit, že by to ty dva dny sneslo :)

   Stálo to fakt balík a povím jen tolik, že by ti na to stačila jedna bankovka s T.G.M. a naopak bankovka s Emou Destinovou by byla málo. Kdybych hledal, možná bych našel něco, co by bylo cenově přijatelnější. Ale já do toho prostě chtěl jít a šlo o moje peníze, tak jsem je investoval do sebe :)

   Vymazat
  2. Já si říkal, e to bude asi celodenní, když v tom byl i ten oběd :) S těma penězma - náhodou, investice sám do sebe je podle mě tou nejlepší, jakou člověk může udělat :) Ale s tím dvoudenním... už mě napadaj témata, jako "přes noc na hotelu, Lamič mezi samými školícími se děvčaty... :D :D

   Vymazat
  3. Jop, s tou investicí do sebe určitě souhlasím. Jen někdo někdo utrácí za komunikativní vzdělání, někdo zase do sexuálního :-D

   Teď fakt doufám, že se tohle nedostane k někomu z VOXu, kde jsem byl na tom kurzu. Aby mi tam pak nezakazáli vstup z obav před sexuálním obtěžováním účastnic :-D Ale jako minimálně dvě až tři holky tam fakt byly hodně sympatický, to zase ne že ne :)

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.