Recent Posts

Proč mě při hovoru nechce pochopit?


Četli jste někdy diskuzi pod článkem na novinky.cz? Nebo idnes? Pokud ne, přibalte si k tomu rovnou sáček na zvracení, prášky na nervy a něco (nebo někoho), do čeho si můžete pro úlevu bez obav praštit. Jde o povinnou výbavu k tomu, abyste se z té záplavy argumentační žumpy nezbláznili.

Mně občasné nahlédnutí do diskuzí ale pomohlo k uvědomění jedné důležité věci v komunikaci. Lidé si často nerozumí. Dokonce i v situaci, kdy jde o pohled na jednu věc, najde se mraky protichůdných názorů. Někdy to skončí hádkou, jindy i hůř. Proč tomu tak je? A co se s tím dá dělat?


Jeden obrázek za tisíc slov

Dobře si prohlédněte následující obrázek. Co vidíte? 


Když jsem ho spatřil poprvé, viděl jsem mladou ženu zezadu, která ode mě odvrací pohled a já mohu vidět její levou lícní kost a levé ucho. K nemalému překvapení jsem zjistil, že na totožném obrázku lze vidět i starou babču. Dívá se na nás z levého profilu, má velký nos a lícní kost mladé slečny je v tomto případě velký nos starší ženy.

Bavíme se o stejném obrázku. Přesto každý může vidět něco jiného. Jde o odlišné vnímání. Mezilidská komunikace často vázne právě kvůli tomuto. Názory a vnímání věcí kolem nás se různí. V závislosti na prvním dojmu, míře vnímavosti, vkusu, vzdělání, kultuře, aktuální náladě. Příčiny by zabraly na x řádků.

Naše vžité vzorce vnímání mohou i znatelně ovlivnit to, jak na první pohled posuzujeme lidi podle vzhledu. O tom více článek Tajemství o souvislostech neverbálních signálů v komunikaci

Mně tohle vždy fascinovalo u komentářů pod sportovními články na webu. Typická věc je třeba fotbalové derby Sparta vs Slavia v situaci, kdy se objeví nějaký hraniční moment. Neodpískaný faul, sporná branka. To je pak v diskuzích fakt nablito! Každá skupina fanoušků hájí svůj tým. A odmítají připustit, že by se mýlili. Můžete se snažit sebevíc, ale tu druhou stranu o své pravdě prostě nepřesvědčíte. Proč?

Lidé nikdy nepůjdou proti vlastním hodnotám.

Co se s tím dá dělat

Teoreticky jednoduchá věc. Prakticky složitá. Dívejte se na věc očima a myšlením protistrany. Ne vlastníma. Jedině tak dovedete pochopit jednání a chování, které vám přijde absurdní. A eba se podle toho i zachovat. Fakt, že někdo nesdílí vaše stanovisko ještě nemusí znamenat, že je natvrdlý či hloupý.

Jedna moje kamarádka kdysi řekla dobré moudro – komunikace je jako tanec. Pokud budete tančit polku a váš protějšek tango, nikdy si spolu dobře nezatancujete.

Zdroje obrázku: http://www.hortusmentis.com/Content/Pictures/Article/aef78a4e72d54f5ea680bae74a2c18f9.jpg

http://youqueen.com/wp-content/uploads/2012/09/angry-couple-arguing.jpg
Proč mě při hovoru nechce pochopit? Proč mě při hovoru nechce pochopit? Reviewed by Lamič on 15:10:00 Rating: 5

7 komentářů :

 1. Take se obcas bavim se ctenim komentaru u zprav. A je zkratka videt, ze ne kazdy zpravu bud pochopi, nebo ji rozumi a presto ma tendenci ji okomentovat. Pak tu jsou lide, co prectou jenom nazev nebo perex a na zaklade toho delaji usudek. Dalsi skupina hleda gramaticke chyby a dalsi zase fakticke, hlavne u auto moto clanku. Pak je tam zvlastni skupina, ktera do vseho montuje politiku, i kdyz s tim vubec nesouvisi a posledni vetsi skupina je skupina chytrolinu, kteri uz prezentovanou informaci cetli nekde drive a neodpusti si komentovat, ze jde o starou informaci :D Takhle ty komentare vnimam ja :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jop, svým způsobem je to určitě zábava. A podle mě ty tvoje varianty sedí naprosto dokonale. Úplně tam ty jednotlivé uživatele vidím. :))

   Pro mě jsou diskuze určitou pomůckou, jak se určit argumentovat. Jakkoliv blbě to zní. Pokud se naučíš vidět, co autor textů za těmi komentáři ve skutečnosti sleduje, lze tuto intuici aplikovat i v reálném hovoru. V situaci, kdy chceš někoho přesvědčit atd. A to nemusí být k zahození :)

   Vymazat
 2. Kdyby šlo jen o ty Novinky.cz tak se tomu člověk vyhne a je to, ale jak je kdekoliv možnost pro diskuzi ... já zas tohle vnímám u cestovatelských diskuzí. Já jsem přesně ten člověk, co dokáže pochopit, že né každý má stejný názor jako já. Ale, když se pod jedním článkem objeví tříkilometrová diskuze, ale přitom se tam melou dva názory furt dokola, to je jak u blbečků na dvorečku. :-D

  OdpovědětVymazat
 3. Ono svým způsobem ani nemusíš na internet. Stačí se chvíli zaposlouchat do nějakých hospodských debat.

  Pointa je ta, že když s někým diskutuješ a má (z tvého pohledu) naproto stupidní pohled na věc, neznamená to automaticky, že je vůl. No dobře, někdy jo, ale tak ne vždy :-D

  Spousta lidí má pak tendenci nad daným člověkem při diskuzi či přesvědčování zlomit hůl. Přitom bohatě stačí se vcítit do myšlení daného člověka. A pak lze tu debatu vést lepším a efektivnějším stylem. Samozřejmě pro tebe. O nikoho jiného taky nejde :-p

  OdpovědětVymazat
 4. V podstate k niečomu podobnému som došla aj ja: http://www.adhara.sk/?page_id=1430

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jop, to sedí :) Jsem rád, že nejsem jedinej, kdo se k tomu dopracoval.

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.