Recent Posts

Nahlédnutí do tajů kritického myšlení, aneb nenech si nakukat nesmyslyDodnes si pamatuji den zápisu v prváku, kdy nám proděkan fakulty vysvětlil, co nás čeká a nemine. Po všech těch informačních balastech o studiu nám řekl moudro, které se mi navždy vepsalo do paměti:

„Na závěr si pamatujte jednu věc. Není hlavním cílem, abyste si pamatovali všechny letopočty na světě. Ani to, abyste ovládali všechny lingvistické poučky. Ale nejdůležitější věc, kterou si student humanitního oboru má odnést, je schopnost kriticky myslet a vyhodnocovat svět kolem sebe.“ 

Co si ale pod tím kritickým myšlením představit?


Odhoď růžové brýle

Kritické myšlení je určitý způsob pohledu na informace a věci, které se kolem vás dějí. Od té doby, co umím kriticky myslet, přijímám znalosti úplně jiným způsobem. Kriticky je zhodnocuji, interpretuji. Zajímá mě, jak jsou pravdivé. A to vše pod jednoduchým heslem:


„Ne vše je takové, jak se na první pohled zdá.“


K čemu se to hodí?

Ovládat kritické myšlení se vyplatí. Proč? Protože vás málokdo poté opije rohlíkem. Moje matka je vždy po shlédnutí zpráv na Nově (fakt nechápu, proč kouká zrovna na to) zcela zhnusena. S komentářem, že dnešní svět je fakt příšerný. Já se pouze usmívám. Protože vím, že tento zpravodajský kanál informace úmyslně zkresluje a hraje na notu emocím. Podkreslením hudby, způsobem vyjádření, publikovanými záběry.

Jak to v praxi funguje?

Představme si dva hochy. Pepíčka a Péťu. Oba spolu mají diskuzi.
Pepíček: „Hele byls včera na tý akci?"
Péťa: „Tý vole, to byla síla. Tvoje mladá tam zas vyváděla!“
Pepíček: „Vo čem to sakra meleš?“
Péťa: „Měls ji vidět! Se tam furt vobjímala, pusinkovala s každým chlapem a furt s někým chlastala!“

Na první pohled by se mohlo zdát, že Pepíček se právě dozvěděl o nevěře svojí přítelkyně. Pepíček ale umí kriticky myslet a nechce se mu to věřit. A tak se zeptá jiných přátel a poté samotné přítelkyně.

Dozví se, že holka na akci potkala své bývalé spolužáky, které už mnoho let neviděla, mezi nimi i s kluky ze školy. Mnoho z nich tam bylo i s přítelkyněmi. Pak se ještě dozví, že Péťa v hloubi duše žárlí na jejich úspěšný vztah a proto má potřebu slečnu hanit nejenom před Pepíčkem, ale i před ostatními, kterým vyprávěl podobný nesmysl. A aby toho nebylo málo, Péťa hodně pil a to vše jen viděl z povzdálí. Nezajímal se blíže.

To je docela rozdíl oproti prvotnímu dojmu, co říkáte? Tohle je relativně snadná banalita, ale v případě zájmu o složitější věci (skutečný význam války, vina či nevina odsouzeného, fakta ze zpráv atd.) je princip sám o sobě naprosto totožný. Pouze se mění obtížnost, která prověří úroveň kritického myšlení.

Zajímá tě více?

Naučit se kritickému myšlení není úplně jednoduchá věc. Vyžaduje to určitou míru intelektu, znalostí, pozornosti a vůle. V příštím díle o osobním rozvoji zmíním několik vyzkoušených způsobů, čeho si všímat pro efektivní využití kritického myšlení. V komentářích rád uvidím vaše názory na to, co si o kritickém myšlení jakožto ne tak známé dovednosti, myslíte.

Zdroj obrázku:  http://searchenginewatch.com/IMG/167/288167/new-thinking-320x320.jpg?1449676050
Nahlédnutí do tajů kritického myšlení, aneb nenech si nakukat nesmysly Nahlédnutí do tajů kritického myšlení, aneb nenech si nakukat nesmysly Reviewed by Lamič on 20:04:00 Rating: 5

9 komentářů :

 1. Zajímavé, těším se na pokračování.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, já se zase těším na další případný komentář. Osobně bych navštěvoval i častěji tvůj blog, ale je tématicky úplně mimo mě. Co videa, daří se? :)

   Vymazat
 2. Super článek, dost jsem se poučila, děkuji :) Určitě sem zavítám, chci pokračování!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač :) Jsem rád, že se líbilo. Pokud budeš ještě delší dobu řešit prokrastinaci, nějaké články na toto téma určitě publikuji. Teď pár metod zkouším na sobě. Docela si věřím, že na nový rok už to budu mít dost ozkoušené, abych měl představu, co funguje a co méně.

   Vymazat
 3. To máš pravdu, k rozvoji kritického myšlení je vážně potřeba určité množství znalostí, vůle i intelektu. Ráda si ráno projdu noviny, abych věděla, co se děje. Co na tom, že to do půl hodiny zapomenu... (Tedy vím, že bych neměla, ale... ten hrubý obraz tam zůstane.)
  Ad zprávy: Když jsem slyšela lidi na vesnici, jak se baví o nějakém tématu, k němuž měli informace jen ze zpráv na Nově a z Černých ovcí, tak mi zatrnulo. Ale zatrnulo mi ještě víc, když někteří lidé neměli ani tyto zprávy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z těmi novinami si nic nedělej, to se mi občas taky stane :-)

   Ohledně těch lidí na vesnici vím, o čem mluvíš. V článku Prosinec za dveřmi jsem dával takovou menší ukázku, jak takový člověk bez kritického myšlení uvažuje :-D Je to svým způsobem hodně smutný, ale já to mohu odlivnit leda psaním a propagací na správných místech mno.

   Vymazat
  2. *S těmi (fuj, píšu jak prase :-D)

   Vymazat
 4. Hezký článek, fajn příklad. Dodáváš mi dílečky do toho mega puzzle, co mám v hlavě :)

  Blogerka Klárka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :) Od tebe pochvala vždy potěší.

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.