Recent Posts

Mluvíš jak ňouma? Možná právě tohle děláš blbě s hlasemKaždé povolání využívá určitý nástroj, bez kterého se neobejde. Hudebník hraje na nástroj, fotograf tvoří snímky foťákem, hokejista využívá brusle s hokejkou (nebo podplacené rozhodčí :-p). Pro řečníka tuto funkci plní hlas. O možnostech, na co se při jeho používání zaměřit, se dočtete v následujících odstavcích.


Má smysl s ním pracovat?

Ano. V dřívějším článku jsem zmiňoval, že hlas má vedle neverbální komunikace významný podíl na celkovém dojmu řečníka. Můžete umět pracovat s očima nebo se působivě smát. Hlas ale to vše může buď výborně prodat, nebo naopak veškeré snažení totálně zazdít.

Na druhou stranu je třeba objektivně zmínit, že nejde v žádném případě o alfu a omegu. Na naší škole působí učitel, který ráčkuje. Hodně. Dovede ale přednášce dát takový šmrnc, dobře volené argumenty a osobitý styl, že posluchač jen sedí na zadku a zírá jak děcko na Miluláše. Stojí ho to ale hodně práce a podle mě je jednodušší se naučit s hlasem pracovat, než to kompenzovat jinými přednostmi.

Na co se zaměřit


Nízká x vysoká hlasitost

Spousta lidí říká – hlavně mluvte nahlas. To je dle mého hodně zavádějící. Důležitější je vyhnout se monotónnosti. Když budete pořád mluvit stejně hlasitým tónem,  bude to uspávat stejně, jako neustále tichý hlásek. Ani jedno není ideální.

Obecně se mi osvědčilo zvyšovat hlas v případě, kdy chci na nějakou důležitou věc dát důraz. A naopak hlas snížit v případě, kdy chci probudit určité napětí, zvědavost. Úroveň hlasitosti střídejte podle potřeby, nemluvte jednotvárně.

Rychlé x pomalé tempo

Hodně stydlivějších osob má potřebu mluvit rychle. Protože to chtějí mít rychle za sebou. Pak si ale neuvědomují, že trochu hůře artikulují, špatně jim rozumíme.

Osobně se snažím mluvit spíše pomaleji. Je mi snáze rozumět a jednotlivá slova si mohu snáze promyslet, než kdybych mluvil rychle. To má vliv hlavně u důležitých věcí.

Dýchání

Další častý problém. Lidé, kteří nejsou moc zvyklí mluvit, mají problém s tím, že jim u delší a souvislé řeči nevydrží dech. A zkuste vyslovit slovo, když se uprostřed výslovnosti dusíte :-D

Snažm se vybudovat zvyk nadechnutí na začátku věty, nebo během odmlk v souvětí. Hodně pomáhá se během řeči nadechovat v bederně-brániční oblasti (kde je břicho :-p), než jenom hrudníkem. Vydržíte mluvit delší dobu a celkově máte poté lepší posazení hlasu.

Artikulace

Snažte se pečlivě vyslovovat jednotlivá slova, která pronášíte. Vím z vlastní zkušenosti, že moje „huba“ je někdy dost zlenivělá a mám nutkání některá slova zkracovat, nevyslovovat je celá. Protože se mi zrovna nechce. A pak se divím, že mi lidé hůře rozumí. Věnujte této části opravdu péči. V určitých chvílích to dělá opravdu hodně.

Pauzy

Stejně jako je monotónní poslouchat jednotvárnou hlasitost, bývá uspávající, pokud člověk má hodně dlouhý souvislý monolog. Bez přerušení. Pauzy, trvající pár chvil, mohou být velmi užitečné. Zaprvé, dáte prostor vyjádřit se někomu dalšímu. Zadruhé, při vhodném použití dovedou navodit vhodnou dramatičnost.

To je vše?

Ne. V příští části věnované komunikaci, zmíním hlasová cvičení, které vám pomohou s tímto nástrojem mluvy snáze pracovat.

V hlasové oblasti se sám snažím hodně vzdělávat. Pokud by se mi povedlo načerpat další informace, vyjde aktualizované vydání článku, případně další díl.

Zdroj obrázku:  http://aboutworldlanguages.com/wp-content/uploads/2013/02/speaking2-685x317.jpg
Mluvíš jak ňouma? Možná právě tohle děláš blbě s hlasem Mluvíš jak ňouma? Možná právě tohle děláš blbě s hlasem Reviewed by Lamič on 11:09:00 Rating: 5

Žádné komentáře :

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.