Recent Posts

Jakých 5 triků a cviků vyzkoušet, abyste měli hlas jak Kája Gott?Na to odpovím prostě – to nevím. :-p  Zpívat moc neumím. Ale Karel Gott (kterému upřímně a bez ironie přeji brzké zlepšení zdravotního stavu) je taková ikonická postava, když řeknu slovo hlas. Proto jsem si vybral jeho jméno v souvislosti s konkrétními tipy, jak procvičit svůj hlas. Ten podle výzkumů dělá přibližně třetinu našeho celkového dojmu při komunikaci. A to už je číslo, kdy by měl člověk zvážit, zda si na hlas má dávat majzla, nebo ne.Lamičův tip: Pokud jste tak ještě neučinili, neváhejte a přečtěte si první článek věnovaný hlasu. Pro doplnění informací. :)


5 tipů a triků na procvičení hlasu

1) Dobrý den!

Jednoduchá věc, která se dá používat prakticky denně. Přijdete do obchodu/hospody/ke kadeřnici a uctivě pozdravíte. Nahlas, zřetelně, sebejistě. Osobně jsem byl až překvapenej, jak taková maličkost umí dělat divy. Obsluha se ke mně pak o něco později začala chovat hned o něco lépe.

2) Bederně-brániční dýchání

Znáte tu věc, když někdo o zpěvákovi řekne, že má zlato v hrdle? Jde o totálně zavádějící věc. Síla hlasu je z velké části ve skutečnosti ovlivněna správným dýcháním. Chcete-li mít znělejší hlas a mluvit déle bez udušení, nadechujte se při hovoru v bederně-brániční oblasti, ne jenom v hrudi.

Když si doma něco přeříkáváte, zkuste si dát dlaň na břicho. Pokud cítíte, jak při dýchání jde nahoru a dolů, je to dobrý. Ono vás to pak bude i podvědomě nutit, abyste tu bederně-brániční oblast používali. A časem si uděláte návyk.

3) Hlasité čtení

Já mám sám hodně línou hubu a často kvůli tomu věci zkracuji. Nevyslovuji zněle. Poznal jsem to v okamžiku, kdy mi učitelka z ájiny dala za úkol něco přečíst nahlas. Od té doby se snažím alespoň jednou denně předříkat alespoň jednu stránku knihy. Věřte mi, pomáhá to. Rozšíříte si tím mimo jiné i slovní zásobu a naučíte se bez problému vyslovit i cizí slova, protože to budete mít už naučené.

Výborným  porotcem jsou malé děti. Mají totiž kouzelnou vlastnost – jsou upřímné. Pokud budete při čtení pohádky kuňkat, huhlat či jinak kazit jejích zážitek z předčítání, poznáte na nich, že se jim něco nelíbí. :)

4) Korková zátka v ústech

Trik, který je částečně odvozen od antického řečníka Démosthena. Ten se prosadil i přes to, že měl problém s hlasem. Ale vyřešil to. Jak? Dával si pod jazyk plochý kámen a zkoušel mluvit s ním. Kvůli posílení artikulace.

Nejsem takový barbar, abych vám vnucoval ládování huby šutrama. Pro naše účely bohatě stačí korkový (případně ten plastový) uzávěr od šampaňského. Vložíte ho mezi zuby a zkoušíte mluvit s ním. Pokud vám je i přesto rozumět, jde o známku, že dobře artikulujete. Bez uzávěru pak budete mluvit ještě lépe.

Jen to zkoušejte raději doma v soukromí, ne venku. A bacha ti, kteří mají silný dávivý reflex :-D

5) Choďte do společnosti

Podle mě nejlepší a nejpřirozenější věc a i proto ji dávám na konec. Když jste často v kontaktu s lidmi, nutí vás to mluvit a tím se i zlepšovat. Přirozeně, bez nutnosti něco zdlouhavě nacvičovat. Zní to primitivně, ale spousta lidí se ostýchá z obav, zda nebudou působit hloupě. I kdyby ano, zítra už si to pořádné dávce chlastu málokdo bude pamatovat.

Zdroj obrázku:  http://volksmusikfan.com/var/volksmusikfan/storage/images/stars/karel-gott/3508-2-ger-DE/Karel-Gott_fullscreen.jpg
Jakých 5 triků a cviků vyzkoušet, abyste měli hlas jak Kája Gott? Jakých 5 triků a cviků vyzkoušet, abyste měli hlas jak Kája Gott? Reviewed by Lamič on 20:29:00 Rating: 5

7 komentářů :

 1. Ty ses nám nějak zaměřil na komunikaci... a to je dobře. Za ten nápad se čtením díky, moc žel nečtu (a to jsem býval vášnivý čtenář), možná jedno z Novoročních předsevzetí =D =D Každopádně to s těma kamemama musím zkusit, to zní super! =D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo potřeba. Komunikaci jsem tu trochu zanedbával na úkor jiných témat. Snažím se to držet tak nějak rovnoměrné.

   Kameny moc nezkoušej. Raději tu korkovou zátku. :)) S tím kamenem je to takový dost barbarský způsob a nechci, abys kvůli mě něco chytil třeba :-D

   Vymazat
 2. Ty šutry zní skvěle, vtipně, jen nevím, zda u toho nebudu slintat :D
  Bederně-brániční dýchání je určitě super. Jen člověk a) nemůže dýchat jenom s ním; a za b) je mnoho slečen, které tak ani dýchat neumí. Není to jen tělesnou konstitucí, ale i výchovou/vlastními názory. Já třeba mám problém nadechnout se "do břicha", protože mi to prostě není příjemné. (Teda pamatuju si i jedny laborky, kde jsme se měřili ohledně dýchání... asi chyba měření, ale podle přístrojů jsem nedýchala :D )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stejně jako u Patrika, raději doporučuji ten korkový uzávěr, než plochý kámen. Splní to stejný účel a je to více hygienické :)

   S tím rozdílem u ženy a chlapa v bederně-brániční oblasti máš pravdu. Zapoměl jsem to zmínit. To je tak dáno kvůli tomu, aby se ženská neudusila, když je těhotná. Proto má tendenci dýchat spíše přes hrudník. Ono to navíc i líp vypadá. Nicméně tuhle radu mám od ženy, takže to naučit jde i u žen. Jen to není tak přirozené :)

   A nedělala jsi to schválně, že jsi v ten moment zadržela dech? :-p

   Vymazat
  2. Neee, nezadržela, to se zadržovat ani neměl. Jen nějaká chyba měření, stane se :D

   Jasně, korkový uzávěr je hygienický... a o důvod víc, proč vypít víno, že ;-)

   Vymazat
  3. Bych chtěl vidět výraz prodavačky, kdyby...
   "Pání, to budete mít asi hodně velkou oslavu, když máte tolik vína, že?"
   "Ne, ale musím trénovat hlas na obhajobu diplomky." :-D :-D

   Vymazat
  4. No, můžeš to zkusit :D

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.