Recent Posts

10 Vánočních zajímavostí, o kterých jste možná ani netušili
Páč máme dneska Vánoce a já si řekl, že chci být krapet in, řekl jsem si, že vám postnu tenhle článek. Dozvíte se o pár spešl zajímavostech z historie Vánoc, o kterejch jste možná neměli ani páru.


Menší omluva

Protože jsem byl moc línej hledat něco víc aktuálního, spokojil jsem se s překladem článku, na kterej odkazuji níže. Jde o text z roku 2010, takže některé informace už nemusí bejt tolik aktuální.

10 Vánočních kuriozit


1) Většina Santových sobů má mužsky znějící jména, jako Blitzen (a já si říkal, odkud Terka vzala to umělecké příjmení :-p) , Comet a Cupid. Jenomže samci sobů se obvykle zbavují svých parohů kolem Vánoc. Tudíž lze přepokládat, že sobové, kteří táhnou Santovy sáně, pravděpodobně vůbec nebudou samci, ale samice nebo kastráti.

2) V roce 350 našeho letopočtu papež Julius I, biskup římský, prohlásil 25. prosinec jako oficiální svátek pro narození Ježíše Krista.

3) Podle Guinessovy knihy rekordů byl nejvyšší vánoční stromek 67,33 metrů vysoká Douglaska tisolistá, která byla vystavena v Northgate Shopping Center v Seattlu v roce 1950.

4) Tradiční tři barvy vánoc jsou zelená, červená a zlatá. Zelená byla dlouho symbolem života a znovuzrození, červená symbolizovala krev Krist a zlatá představovala světlo stejně jako zdraví a majestát.

5) Podle analýzy Facebookových příspěvků jsou dva týdny před Vánoci nejpopulárnějším obdobím pro rozchod párů. Na druhou stranu, Štědrý večer je naopak nejméně oblíbeným dnem pro rozchod. (Poznámka Lamiče: A podle mojí kámošky jsou Vánoce zase jedna z nejfrekventovanjších dob, kdy ženská přijde do jiného stavu :-D )

6) Někteří lidé v Bolívii přinášejí kohouty na půlnoční mši. Jde o gesto, které symbolizuje víru, že kohout byl první zvíře, které ohlásilo narození Ježíše Krist.

7) V Polsku jsou pavouci nebo pavučiny součástí dekorace vánočních stromků, protože podle legendy pavouci tkali přikrývku pro malého Ježíška. Poláci považují pavouky jako symbol laskavosti a blahobytu Vánoc.

8) Santa Claus je odvozen od skutečného osoby, Svatého Mikuláše z Miry, který žil během čtvrtého století. Narodil se v dnešním Turecku a stal se světově nejpopulárnějším nebiblickým světcem. Proslul štědrostí k chudákům a jako obránce víry před pohany. Umělci ho portrétovali častěji než jiné sváté s výjimkou Svaté Marie. Je patronem bankovnictví, zastaváren, obchodníků, lukostřelců, právníků, studentů a vězňů.

9) Prvním člověkem, který zdobil vánoční stromek byl patrně novověký reformátor Martin Luther (1483-1546). Podle legendy byl tak uchvácen krásou svitu hvězd, na které se díval skrze větve jedlí, že přinesl jehličnan domů. Tam ho vyzdobil svíčkami, aby se podělil o tento úkaz se svými dětmi. Jiné zprávy tento zvyk datují dokonce už do 8. století našeho letopočtu v souvislosti s působením Svatého Bonifáce a jeho křesťanských misií.

10) Vikingský bůh Ódin je jeden z předchůdců moderního Santy Clause. Podle mýtů Ódin jezdil na nebi na svém osminohém létajícím koni Sleipnirovi (předchůdce Santova soba). V zimě Ódin dával dárky a tresty a děti mohli naplnit své boty nebo punčochy pohoštěním od Sleipnira.

Přání

Přeji všem šťastný a veselý Vánoce. Užijte si pohádky a i dárky. A moc to nepřehánějte s vánočním chlastem :) 

Zdroj pro článek:  http://facts.randomhistory.com/christmas-facts.html

10 Vánočních zajímavostí, o kterých jste možná ani netušili 10 Vánočních zajímavostí, o kterých jste možná ani netušili Reviewed by Lamič on 21:09:00 Rating: 5

Žádné komentáře :

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.