Recent Posts

Zákeřné riziko nadměrného posilování, o kterém vám fitness trenér neřekne„Chci mít velký svaly!“ Věta, kterou si nejeden kluk říká před vstupem do posilovny. Touží být obdivován holkami, přiblížit se filmovým idolům jako Arnold Schwarzeneger nebo Silvester Stalone. Jsou ochotni pro tuto vizi i hodně dřít. O čem se už nemluví je fakt, že řada z takovýchto nadšenců může sklouznout do chorobné závislosti, vedoucí často i k fyzickému a psychickému sebezničení, které je potřeba léčit. A že takových lidí není málo. Nevěříte?


Inspirace

Tento typ článku by se u mě normálně neobjevil. Osobně se ale nyní hodně pohybuji v prostředí posiloven a vnímám způsob uvažování mnohých návštěvníků fitka. V poslední době jsem navíc narazil na několik situací, kde blogerky zmiňovaly své postřehy o anorexii a poruchách stravy. Tímto tedy děkuji Klárce Pavelkové a Veronice Houdové za velice inspirativní články, které někdy i chytly za srdce.

Většina informací vychází z bakalářské práce Matěje Bažanta z 1. Lékařské fakulty UK, kde se dozvíte i podrobnější informace.

Bigorexie, aneb když se objemový trénink změní ze sluhy na pána

Bigorexie, bigarexie, svalová dysmorfie a podobně. V reálu jde o nemoc, která mnohdy začíná podobně jako anorexie. Jedinec není spokojený se svým vzhledem. Zatímco ale anorektičky vnímají samy sebe jako příliš tlusté, bigorektik v zrcadle naopak vidí příliš hubeného kluka, který musí být za každou cenu svalnatější a vytvarovanější. Někdy i na úkor všeho ostatního, svého zdraví nevyjímaje. Jde o riziko, které hrozí hlavně u mužů.

Osobně se domnívám, že dovede být svým způsobem zrádnější, než anorexie. Ve světě, kde mužské idoly představují dvoumetrové hory svalů, je člověk v posilovně ukázkovým příkladem někoho, kdo žije zdravý životní styl. Svalnatý kluk nejenže nepůsobí nemocně, ale je mnohokrát za svojí dřinu dokonce obdivován. V čem je to ale zrádné?

Závislost

Předem se chci v jedné věci jasně vymezit. Mám rád sport a to z důvodu, že po fyzicky náročné aktivitě cítím příjemný pocit ve svém těle. Bigorektik je ale posilováním zcela posedlý. Jedna vynechaná tréninková dávka u něj představuje nepřekonatelný problém. Tráví v posilovně obrovské množství času. I na úkor svých přátel, rodiny a práce. Dostává se tak často do izolace a ztrácí kontakt s okolím.

Zdravotní problémy

Chce-li sportovec výsledky, musí tomu přizpůsobit jídelníček. Člověk trpící bigorexií je ale schopen spořádat neúměrné množství jídla, aby do svého těla dostal požadované množství kalorií. To v extrémních případech může neúměrně zatížit trávicí soustavu a vést ke zdravotním problémům. 

U svalové dysmorfie jde především o nadměrné přijímání bílkovin, které může vést k problémům s ledvinami nebo játry. V případě zranění je bigorektik ochotný cvičit i za cenu nedoléčení zdravotních problémů. Prioritou je pro něj totiž obava ze ztráty svaloviny.

Příjem nezdravých látek

Příležitostné potravinové doplňky jako proteiny či gainery jsou podle mého názoru pořád lepší varianta, než se cpát čokoládou a tunou zmrzliny. Pro bigorektika je ale fyzický fond jeho těla tak omezený, že ve snaze ke zvětšení své svaloviny může sáhnout ke steroidům a jiným zakázaným látkám. 

To nejenže hodně zatěžuje finance nemocného, ale v konečném důsledku se to může projevit na zdraví. Ať už v zatížení jater, impotenci, nebo srdečními problémy.

Psychické problémy

Bigorektik si připadá malý. Může to zajít i k tomu, že má chorobný strach z ukazování sebe sama na veřejnosti. Bojí se, že jeho domnělá nedokonalost těla bude odhalena. V hodně extrémním případě může dojít i k sebevraždě, kdy nemocný není schopen dostát svým nereálným cílům a má dlouhodobé pocity méněcennosti a zklamání, vedoucí k depresím.

Závěrem

Podle stránky zpravodajského kanálu BBC trpí touto nemocí přibližně deset procent všech návštěvníků fitness center v Británii. S ohledem na boom fitness, který se u nás ve větší míře rozmáhá, lze očekávat, že se něco podobného začne ve větší míře objevovat i u nás.

Nedovolte prosím, aby vás přehnaná touha po svalnatém těle přiměla překročit tu tenkou hranici mezi zdravým životním stylem a chorobnou závislostí.

Zdroj obrázku:

http://www.fearlessmotivation.com/wp-content/uploads/2015/04/bodybuilding-motivational-videos.jpg

Zákeřné riziko nadměrného posilování, o kterém vám fitness trenér neřekne Zákeřné riziko nadměrného posilování, o kterém vám fitness trenér neřekne Reviewed by Lamič on 19:03:00 Rating: 5

4 komentáře :

 1. Dobrý článek. Bohužel, já se řadím mezi ty 10%. Beru to jako kompenzaci za to, že nejsem schopnej si někoho k sobě najít a nemusím tak pořád přemýšlet nad tím, proč jsem sám. Je to super odreagování a když pak člověk vidí i výsledky, tím spíš to motivuje. Určitě mám ale hranice, za které nepůjdu a těmi jsou steriody. Přijde mi to nechutný, píchat si nebo polykat něco takového.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :)

   Já jsem popravdě dost na hraně. Osobně miluji ten pocit, když cítím pořádně namožené a napumpované svalstvo + se mohu v posilovně fakt skvěle vybít a odreagovat. Navíc si i trochu slibuji, že budu vypadat pro ženy přitažlivěji. Jen to na mě zatím není tolik vidět, ale to chce čas :)

   Zatím mám ale pevně danou hranici, kam chci jít a kam nechci. A ty fotky obrovských nakorbenců mě spíš odrazují, než aby mě to lákalo vypadat podobně.

   Vymazat
 2. A vis ze by me to ani nenapadlo? =D Souhlasim s tim, ze to muze byt zakernejsi, osobe vypracovane typky take beru jako ty s lepsi kondici, zdravim etc. Jeste ze typy jako ja maji jine problemy xD ... A tobe drzim palce, at se ti posiluje s radosti a neprehanist to ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nejsi zdaleka jedinej a proto jsem se rozhodl o to podělit :) On se mi o této nemoci zmínil kamarád, který kdysi posiloval. A jak holky vydaly články o anorexii, na které odkazuji, hned jsem si na to vzpoměl a trochu o tom něco pohledal :)

   S těmi korbiči máš pravdu. Blbý je, že i oni to berou tak, že chtějí pořád výš a výš a někde ten limitní strop, kam až tvé tělo může, máš. S tím, že kdyby jen trochu vynechali, bojí se, že hrozně spadnou. A jak je na tom člověk fakt mentálně ujatej, těžko mu někdo vysvětlí, že už to je o hubu :-D

   Budu se snažit, díky :)

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.