Recent Posts

Co dělá rozdíl mezi bohatými a chudými?Včera jsem při čekání na autobus vypnul hudbu v telefonu a ze zájmu poslouchal, o čem si lidé vyprávějí. Ulice plná lidí je mnohdy ten nejlepší zdroj inspirace. Zaujaly mě dvě ženy, které si stěžovaly na nedostatek financí. Jejích námět mě přiměl sepsat mvůj studentský pohled na otázku toho, co dělá rozdíl mezi bohatými a chudými.


Téma dialogu

Vraťme se krátce k rozhovoru těch žen. Stěžovaly si, že je vše moc drahé. A nadšeně přikyvovaly názoru, že kdyby vyhrály ve sportce, nic z toho už nikdy nemusí řešit. Že je náhlý příval peněz udělá šťastné do konce života.

S tímto názorem já ale nesouhlasím. Podle mě lidi nedělá bohaté to, že mají plný ranec peněz. O materiálním bohatství dle mého rozhoduje, zda s tímto balíkem prachů dovedou hospodařit.

Lekce z koupelny jak pochopit cashflow


Kdo z vás ví, co je cashflow (neboli tok peněz), následující blok (ale ne blog :-p) textu přeskočte. Ti ostatní z vás se samotným názvem nemusí tolik zabývat. Důležitý je užitek. Pro názornost si to vysvětlíme na jedné součásti koupelny – vaně.Představte si, že voda představuje vaše peníze. Objem vody ve vaně poté znázorňuje vymezení vašeho osobního bohatství. Ideál je tedy mít co nejplnější vanu. Do ní poté peníze přitékají (kohoutek s vodou) a zase odtékají ven (odtok vody).

Jakmile ale lidé začnou uvažovat nad penězi, tuto jednoduchou věc přehlíží. Myslí ti, že ideálem je mít co největší příjem (přítok vody). Zapomínají ale, že aby příjem peněz měl nějaký vliv, musí lidé mít zároveň nižší výdaje (v našem případě špunt ve vaně). Můžete mít kohoutek vody puštěný na maximum, ale pokud chybí ve vaně špunt, vše odteče. A vy se nevykoupete. Stejně tak nemůžete využít peníze, pokud všechny hned utratíte.

Pointa?

Základem bohatství tedy podle mě NENÍ primárně jen to, aby člověk měl větší příjmy. Základem je, aby peníze dokázal co nejdéle udržet

V našem případě lze nahromaděnou vodu poté využít vědomě mnoha způsoby. Lze s ní zalít květiny, dát někomu k pití, případně si ve vaně hrát s lodičkami :-) Nebo může odtékat do odpadu jako součást nutného výdeje. V peněžním případě třeba nájem, potraviny, splátka hypotéky atd. Přijde vám to primitivní? Stupidní? Triviální? Ano.
Jenže spousta lidí tenhle princip nechápe!
Kamarádka si například ve snaze zapůsobit na okolí vzala půjčku kvůli tomu, aby mohla letět do Norska. Vědomě si dlouhodobě a neúměrně zvýšila odtok vody (splátka půjčky), zatímco přítok (mzda z práce), zůstal stejný

Pochopil bych, kdyby si vzala hypotéku na byt, nutně potřebovala nějaké základní příslušenství do bytu atd. Ale zadlužit se kvůli požitku s tím, že se na řadu měsíců vědomě odsoudí k životu od výplaty k výplatě, to mi hlava nebere. 

Nedej bože, aby jí přišly nějaké neočekávané výdaje. To už by si pak opravdu musela vzít další půjčku a dostat se do nepříjemného kolotoče – splácet půjčku, která jí splácí prvotní úvěr.

Nedělejte stejnou chybu.

Zdroje obrázků:  http://program.autiste.cz/images/aplikace/domov/koupelna/350x350/vana.png

http://pixel.nymag.com/content/dam/daily/intelligencer/2014/01/18/19-rich-guy.jpg

Co dělá rozdíl mezi bohatými a chudými? Co dělá rozdíl mezi bohatými a chudými? Reviewed by Lamič on 9:08:00 Rating: 5

4 komentáře :

 1. Taky to tak někdy dělám, kdy prostě jen poslouchám lidi. Není to poslouchání cizích informací, je to určitá forma inspirace. A myšlenka mých článků často proudí z ulic :)
  S těmi penězi s tebou souhlasím. Jako student mám výdaje, ale ne stálý příjem, což ví všichni studenti, že je to těžké. Blížící se Vánoce mi dělají trošičku starost, protože třeba vím, že od přítele dostanu hodnotné dárky, protože má už práci a tak... A mně je líto, že mu to nebudu moci vrátit alespoň v podobné míře. Proto od prázdnin už pilně šetřím, kde se dá...
  Zdaleka si nemyslím, že peníze jsou synonymem pro bohatství :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono jde obecně o problém, že lidé mnohdy chtějí žít nad poměry. Sáhnout si na něco, na co jiný nemá.

   Někdy je ten společenský tlak hodně silnej. Když to vztáhnu na Vánoce, člověk má přirozeně potřebu oplácet, když dostane drahý dárek. Tvůj přítel by ale podle mě nechtěl, abys kvůli němu měla nějaké finanční těžkosti. :)

   S posledním souvětím souhlas. Mně šlo hlavně o otázku materiálního bohatství. Být bohatý ale automaticky neznamená být šťastný. Někdy je to i naopak, což dokazují příběhy lidí, kteří kvůli náhlému zbohatnutí přišli o spoustu přátel.

   Vymazat
 2. Osobně bych vyhrát ve sportce nechtěl... Takový přísun jednoduchých financí člověka asi slušně demotivuje něco dělat =D Sám se znám, jsem pohodlný a toto by mi ještě napomohlo... Co se cash-flow týče, zajímavý příklad... Pro základní pochopení skvělý.

  A když už jsme u loterií, sportek a tak - co bys s milionem korun dělal? xD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se přiznám, že bych vůbec nevěděl, co ten moment dělat. Podle mě je nejhorší věc se začít hned chlubit.

   Minimálně bych si nechal několik dní na rozmyšlenou. A pak bych to asi uložil podle toho, kde by co do zhodnocení byl ideální poměr výnos/riziko. V tomhle se ale přiznám, že se v tom úplně nevyznám a bez nějakého odborníka by to asi nešlo.

   Jinak mě co do hospodaření hodně pomohl poker. Uměl jsem si stanovit jasný stop-loss a stanovil si výdaje tak, abych ho nikdy nepřekonal. S tím, že ta hranice se postupně navyšovala. Dnes podobnou trénovací funkci splňuje jeden online sportovní manažer, kde musím hlídat finance vytvořeného klubu.

   Když mám jednou za uherský rok finančně náročnější akci, další týden nikam nejdu. Noviny se snažím půjčovat v knihovně a snažím se kupovat jen to, co opravdu potřebuji.

   Základ je tužka a papír. Pokud jsou výnosy větší než výdaje, vše je ok. Jednoduché na pochopení, náročnější na dodržování. Mám určitý příjem, ale rád bych nebyl závislý jen na něm :)

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.