Recent Posts

6 + 1 rad, jak lépe pracovat s úsměvemBude to několik dní zpět, kdy jsem četl zajímavý blogový článek na téma úsměvu. Slečna tam zmiňovala vlastní experiment, kdy se usmívala na lidi okolo sebe a sledovala reakce. S překvapením zjistila, že lidé jí nejenom úsměv nevrací, ale dokonce se tváří dotčeně. Komentáře byly rázem plné nechápavosti a stesků, jak málo se usmíváme. Podle mnohých je to chyba. Já v tom naopak vidím výhodu. Ptáte se proč?


Než odpovím na předchozí dotaz, předestřu kontext. Ten zní prostě – Češi se moc na ulici nesmějí. Je to podmíněno kulturou, národní mentalitou, lokalitou státu a podle mě i částečně aktuálním ročním obdobím. Kdo by se tvářil vesele, když venku prší jak z konve, slunce je schovaný za šedivými mraky a nepříjemně fouká vítr?. Proto každý, kdo se na ulici jen tak směje, působí divně. Protože na to nejsme v našem státě zvyklí.

Právě s ohledem na vzácnost je ale úsměv velice silná zbraň, kterou v komunikaci lze efektivně využívat. Představte si situaci, kdy nějakému beduínovi ve vyprahlé poušti dáte vodu. Normální obyčejnou petflašku s vodou. Bude vám pravděpodobně líbat ruce vděkem. Udělejte to samé Čechovi a bude na vás čumět jak sůva s nudlí a nebude vůbec tušit. Úsměv je v „ménětlemících“ lokalitách to samé.

Tím vás samozřejmě nechci nabádat k tomu, abyste se usmívali jen účelově. To ani náhodou. Smějte se především přirozeně. Jedině tak bude mít úsměv to pravé kouzlo. Přesto není na škodu vědět, že správně načasované a provedené pousmání může pootevřít nejedny zavřená vrátka do lidského srdce. Pokud chcete dobře působit.

Jak pracovat s úsměvem?


1) Nebuďte suchar

Základní pravidlo. Zamračený člověk, který za celý večer při pobavení neroztáhne ani trochu koutky úst, nepůsobí dobře. Tím spadnete do té velké šedi ostatních negativně působících lidí kolem vás. A to přeci nechcete. Schválně si porovnejte fotky celebrit, když se smějí a když jsou vážní.

 Tu a tam se pousmějte, i kdyby ten trapný vtípek kolegy nebyl kdovíjak vtipný. On bude rád, že vám nějak zlepšil náladu a hned se k vám bude chovat jinak. Využívejte úsměv v běžné konverzaci. To samé platí u referátu. Snažte se působit pozitivně, přátelsky. To se ta osoba pak mnohem lépe poslouchá, působí jistěji.

2) Neukazujte pořád stejný úsměv

Protipól předchozího pravidla. Nejde podle mě o tak častý prohřešek, ale přesto ho zmíním. Mám na univerzitě kamaráda. Trochu intelektuál, ale celkem milý člověk. Až tak milý, že se při komunikaci pořád usmívá. Ale pořád stejně a pořád všemu. Nemění intonaci smíchu, nemění mimiku.

Proč je to špatně? Protože váš úsměv poté nepůsobí přirozeně. I kdyby vás okolí opravdu rozesmálo, oni si budou říkat „On se určitě zas směje, aby nás neurazil.“ Tu a tam se vyplatí působit neutrálně. Úsměv dobře dávkovat. S tím se pojí i další bod.

3) Smích přizpůsobte situaci

Bavím se jak o přizpůsobení místu, tak konkrétní osobě. Jinak se budete tvářit, když vám kamarád u pivka řekne výborný fór (široký úsměv od ucha k uchu) a jinak při flirtování (jemný úsměv, kdy neodkrýváte zuby). 

Pamatuji si na historku známého, kdy byl na pohřbu někoho blízkého. Všichni v černém, všude pláč a pochmurná atmosféra. Z ničeho nic jednu z přítomných dam posr*l pták. To způsobilo, že se dotyčný kamarád začal hrozně nahlas smát. K údivu a nepochopení pro ostatní.

4) Úsměv a první dojem = úspěch

Přijdete do obchodu, na návštěvu, oslovíte slečnu/chlapa/prodavačku/tchýni :-p. Pokaždé platí to samé – nahlas pozdravit a poté se přátelsky usmát. Lidé se s vámi budou hned bavit jinak. Už nebudete ten suchý nově příchozí z ulic, vyniknete, budete působit pozitivně a důvěryhodně.

5) Pečujte o své zuby

Důležitá věc. Působí trapně, když se na vás někdo usměje a má mezi zuby zrníčka od celozrnné housky. O žlutých zubech ani nemluvě. Na to bacha, dost to vypovídá o tom, jak o sebě pečujete.

6) Zapojte oči

Spousta lidí vypadá na fotce dost blbě, i když se usmívá. Je to proto, že se sice snaží křečovitě pracovat s ústy, ale oči zůstávají neměnné. Tady doporučuji si pustit nějaké legrační video a mít po ruce zrcadlo. Následnou vlastní mimiku poté zkusit napodobit před zrcadlem. Váš úsměv v situaci, kdy se to hodí, bude působit příjemněji, upřímněji.

7) Vylaďte intonaci

Tohle se hrozně těžko popisuje a je to spíš takový teoretický názor, než rada. Osobně s tím problém nemám. Znám ale hodně holek, které mají takový ten „chrochtavý smích“. Což je totální bomba v situaci, kdy chce někoho rozesmát. Horší v momentě, kdy by ráda zapůsobila. Totálně to totiž zabíjí jakoukoliv důstojnost a ženskost.

Tady jsou možnosti dvě – buď se naučit dobře pracovat s hlasem (lze trochu manipulovat s výškou i hloubkou, ale chce to hodně tréninku), nebo si osvojit takový ten „němý“ smích. Situace, kdy se v legrační moment „křeníte“ na celé kolo, ale moc hlasitý projev z vás nejde. Hodně pomáhá i dát v ten veselý moment dlaň před pusu. Uznávám ale, že tady jde fakt o teorii a nikdy jsem to sám nezkoušel. Berte to tedy spíš jako námět na zamyšlení, případně k diskuzi.

A na závěr pro odlehčení odkaz na tématickou motivační scénku z filmu Poslední skaut :)

Zdroj obrázku:  http://nd01.jxs.cz/275/574/f8aec32dad_40985242_o2.jpg
6 + 1 rad, jak lépe pracovat s úsměvem 6 + 1 rad, jak lépe pracovat s úsměvem Reviewed by Lamič on 20:45:00 Rating: 5

10 komentářů :

 1. Zanedlouho mám zrovna referát, tak i ten úsměv tam zkusím zapojit :) Já se na lidi na ulici nebo ve škole moc neusmívám, ale když mám náladu, tak se to snažím napravit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na téma referátů a prezentací taky věnuji pár článků, ale to až za dlouho. Napřed chci mít řeč probranou obecně :) Pak dej vědět, jak referát dopadl.

   V mezilidské komunikaci ten úsměv dělá fakt hodně. Hlavně pro holky je to výborná věc na flirtování. Tady zasílám odkaz na Marušku Hušákovou, kde v první části zmiňuje supr příklad, jak s úsměvem při flirtu umí pracovat ona :) http://molly-heddy-law.blog.cz/1510/stan-se-mistryni-ve-flirtovani-a-dostan-ho

   Vymazat
 2. Celý život jsem se na ulici smála od ucha k ucha, snažila jsem se chovat mile, někdy jsem se dokonce smála nahlas nebo si zpívala a ukazovala jsem svoji dobrou náladu úplně všem. Reakce? Lidé se na mě dívali s nepochopením, zlostí v očích a považovali mě za blázna nebo za někoho, kdo se jim vysmívá. A tak jsem to přehodnotila. Jdu po ulici, rty mám stažené v úzkou čáru a oči lehce přimhouřené, aby si mysleli, že mě jen tak nic nedostane a jsem ten největší tvrďák a suchar pod sluncem. Ve školním prostředí, prostředí mých přátel a rodiny se naopak směji od rána do večera, jelikož mi to přijde přirozené. Na fotkách se snažím usmívat přirozeně, i když proběhlo období ošklivých šklebů, které považují děvčata za hezké a vystavují to úplně všude. Není nic horšího než duckface nebo křečovitý nepřirozený úsměv.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to mám tak nějak podobně. Jen jsem už teď na některých situacích více usměvavý. Hlavně ve společnosti a když je to potřeba :)

   S tím duckfacem jsi mě ale dostala :-D

   Vymazat
 3. Já si říkám, proč se vlastně snažit? Sice mám dobrou náladu, kterou ale cítím uvnitř, takže ji nikomu nemusím úsměvem dokazovat :-D A duckface, to je kapitola sama o sobě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je na tobě, že jo :) Pokud se cítíš spokojená, tak jde o to hlavní.

   Vymazat
 4. Asi něco dělám špatně, když nemám pocit, že by se na mě lidé na ulici dívali s nepochopením, nebo se tvářili divně, že se usmívám. Naopak, většinou se usmějou zpět...

  Pod chrochtavým smíchem si nedokážu nějak představit nic konkrétního... co už :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo máš tak podmanivý úsměv, že se nikdo neodváží na tebe mračit :)

   Já mám naopak zkušenost, že jsem třeba šel skrz vagon ve vlaku, usmíval jsem se celou cestu a jedna parta na mě koukala tak nějak divně. Když jsem prošel, slyším za zády: "Ty vole, nevíte, čemu se ten blb furt smál?"

   S tím chrochtavým smíchem... to máš docela kliku, protože já na to už párkrát narazil. Hrozně blbě se to popisuje. Představ si, že se hlasitě směješ a tu a tam v rámci toho vydáš cosi, co připomíná krátké chrochtání :-D

   Vymazat
  2. Asi jo, asi to bude u holek jiné :)
   Ale tuhle jsem potkala cestou do práce kolegu a taky se divil, že jdu do práce s úsměvem (a já popravdě taky, když mě tam nečekaly zrovna nejzábavnější věci)

   Vymazat
  3. Zase to ber tak, že být pozitivní i v horších chvilkách je poměrně výhoda :-)

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.