Recent Posts

Vyvrácení mýtů o návštěvě psychologa


Jak jsem zmínil v „nedávných“ novinkách, okolnosti mě přiměly k návštěvě psychologa. Prostě jsem si řekl, že už svoje stávající problémy nedovedu řešit tak úplně sám. Hodně lidí má na základě filmů a seriálů hodně mylnou představu o tom, co takový psycholog vůbec dělá či nedělá. V následujícím článku vyvrátím několik omylů a mýtů, týkajících se návštěvy psychologa.

Psycholog x psychiatr


Na úvod bych si dovolil vysvětlit tyto dva pojmy. Ne každý totiž chápe rozdíl a v důsledku toho vznikají častá nedorozumění.

Psycholog je zjednodušeně řečeno osoba, které se "vykecáte" ze svých osobních problémů. On s vámi poté vede cíleně dialog, aby vám pomohl nalézt cestu k vyřešení starostí. Jde čistě o konverzaci. Nepředepisuje léky, nevede podrobnější vyšetření.

Psychiatr se zabývá léčením konkrétních nemocí, které vaší složitou hlavinku mohou trápit. Ať už jde o fobie, demenci, alzheimerova choroba a jiné ošklivé věci. Narozdíl od psychologa s vámi může vést účinnou léčbu. Nejen skrze předepsání léku, ale i seriózní lékařské vyšetření.

Osobně mám naštěstí zkušenost pouze s psychologem. Proto se budu zabývat návštěvou psychologa, NE psychiatra :)


Mýty

 

Předsudek 1: Když jdu za psychologem, jsem divnej

Podle mého názoru hodně rozšířený přežitek v Čechách. Ve Spojených státech je třeba úplně běžné, že skoro každý má svého vlastního psychologa. Když máte problémy, měli byste je řešit. A psycholog vám s tím může pomoci. Co je lepší? Trápit se, nebo s tím zkusit něco dělat? Nikomu se s tím přeci nemusíte chlubit.

Psycholog má navíc podle zákona ZAKÁZÁNO sdělovat vaše důvěrné informace třetím osobám. Co se tedy stane za dveřmi poradny, zůstane za dveřmi poradny.

Předsudek 2: Psycholog mě sjede, že jsem idiot

Psycholog nekouše. Téma konverzace v zásadě určujete sami. Cílem psychologa je vás pochopit, ne soudit. Navíc jen hlupák by na vás byl ošklivý, když jste pro něj potencionální zdroj příjmů :)

Navíc pamatujte, že vám je tak trochu s prominutím u prd*le, co si o vás myslí ostatní. Je jedno, jestli ke „cvokaři“ někdo chodí s menšími, nebo většími problémy. VY se cítíte blbě, VY to chcete vyřešit a VY jste investovali peníze. Psycholog je od toho, aby vám pomohl. Nic ostatního není důležitější.

Předsudek 3: Psycholog vyřeší můj problém

Nevyřeší. Psycholog vás vyslechne, může vám nabídnout možnosti, ale je na vás, co se svým životem uděláte. Psycholog by vám neměl nařizovat, co byste měli nebo neměli dělat. A pokud to dělá, tak je špatný.

Předsudek 4: Vše se vyřídí za jedno sezení

Kdepak. Takhle to bohužel funguje jen u ojedinělých případů. Ze zdrojů vím, že u řady osob je potřeba minimálně dvou až tří konzultací, než se problém povede vyřešit. Mnohdy je spolupráce i dlouhodobější. Vše závisí na tom, s jakým problémem přicházíte a také na vašem přístupu a míře spolupráce.

Předsudek 5: Psychologům jde jen o prachy

S řadou lidí, kteří psychologii studují, jsem se bavil. A shodují se v jednom. Studovat a provádět profesi psychologického konzultanta bez toho, abyste k tomu měli nějaký osobní vztah, je dost obtížné. Mně se lidé často s něčím svěřují. A dovedu si tedy rozhodně představit pohodlnější příjem, než toto :-D

Přesto věřím, že se najdou tací, kteří svoji práci nedělají s takovým osobním zápalem a příjem je pro ně hlavní. Určitě byste našli „cvokaře“, kteří vás regulérně chtějí jen oškubat a vy jste jim ukradení. Podle mě to ale nejde vztahovat na všechny.

Dále alespoň podle mého názoru není otázka motivace rozhodující v tom, jestli psychologa hodnotím dobře nebo špatně. Když mi kuchař udělá dobré jídlo, je mi ukradené, zda mi chtěl udělat radost, nebo na mě chtěl vydělat. Podstatný je výsledek – můj naplněný žaludek. Totéž dle mého platí u psychologa. Pokud vám ten člověk dovede pomoci, není podoba jeho motivace až tak směrodatná.Má vůbec smysl ho navštěvovat?

Každý z nás jsme jiní, máme jiné potřeby i slabiny. Zatímco někdo má kolem sebe dobré přátele, kterým se může bez obav svěřit se vším, jiní to štěstí nemají. Každému sedne něco jiného.

Osobně mi psycholog hodně pomohl, ale v jiné věci, než kterou jsem původně chtěl řešit. Podle mě má význam v situaci, kdy opravdu cítíte, že nedovedete vlastní problémy řešit sami. Když to vnímáte takto, vyhledejte psychologa co nejrychleji. Čím kratší dobu se budete trápit, tím lépe.

Kromě psychologa existují i další možnosti. Návštěvy seminářů, čtení knih, objednání ke kouči, změna stylu života. Vše závisí na konkrétním problému :) Je třeba v první řadě pamatovat, že psycholog je jen jedna z cest, ne konkrétní řešení. To musíte udělat jen vy, nikdy jiný.

V příštím článku zmíním obecný popis toho, jak taková psychologická konzultace vůbec probíhá. Dále mám rozepsané i rady, jak poznat dobrého psychologa. Výběr totiž není vždy úplně jednoduchý a mnohdy rozhoduje o tom, jestli odejdete s lepším osobním pocitem, nebo se propadnete do ještě větších s*aček.

Zdroj obrázku: https://www.cartoonstock.com/directory/p/psychotherapy.asp
Vyvrácení mýtů o návštěvě psychologa Vyvrácení mýtů o návštěvě psychologa Reviewed by Lamič on 17:14:00 Rating: 5

15 komentářů :

 1. Nemyslím, že se čtení knih vyrovná návštěvě psychologa - nejenže tam není zpětná vazba, ale kniha ani není člověk.

  Ale vše záleží na stádiu problému.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mě v tomhle případě fakt záleží na tom, co člověka trápí, co mu vyhovuje a také to, co jsi zmínila - stádium problému.

   Mně třeba jistý čas po rozchodu, kdy jsem se trochu hledal, hrozně pomohly informace o osobním rozvoji. Dalo mi to informace, co dělat, jak to dělat, co funguje a co ne. Také autobiografie slavných osobností. Šlo o inspiraci, ponaučení z jiného příběhu. Pokud je k sobě člověk dost kritický, může si z toho hodně vzít. Je to cesta, ale ne lék na vše:)

   Vymazat
 2. Já jsem se před nedávnem taky rozhodla navštívit psychologa, avšak jsem si vystačila s tím školním. Pomohl mi vyřešit dost velký problém a to jenom tím, že jsem to řekla někomu nestrannému a že jsem s ním vedla prostě dialog. A můžu říct, že pokud budu mít v budoucnu nějaký další vážný problém, nebudu váhat a zavítám k němu zase... Jsem moc ráda, že se tématem někdo zaobírá :) Povedené! :
  Baauuu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu :)

   Hrozná gratulace, že se ti povedlo takového člověka najít. Já zatím vhodného psychologa, který by mi fakt sednul, ještě nepotkal. Budu muset ještě pohledat, pokud se tedy nechci opravdu spolehnout jen sám na sebe. Což asi už v mojí situaci tak úplně snadné nebude.

   Vymazat
  2. Tak se svými problémy počkej třeba ještě 10 let, protože možná, že se zadaří a ze mě se psycholog stane :D Ale raději nečekej a své problémy řeš hned :) ...

   Vymazat
  3. To bych si dřív hodil mašli, než kdybych se dočkal, než se z tebe psycholog stane :-D

   Vymazat
 3. Pěkný článek :D Moje mamka (jak už jsem psala na FB) mě straší tím, že mě ke cvokařovi vezme,kvůli jídlu :D Přitom žádný problém s jídlem nemám. Vlastně by mě zajímalo, jak to tam chodí a vypadá.

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji :)

  Konkrétní ukázku, jak taková návštěva probíhá, zmíním v následujícím článku :) Jen zvážím, jestli to pojmu formou konkrétního vyprávění, nebo obecného popisu i s případným doporučením. Jde o to, že konkrétní podoba se může dost lišit podle toho, jaký způsob práce psycholog využívá (těch možností je více) a proč tam vlastně jdeš.

  Osobně si myslím, že pokud sama necítíš problém, tak ti psycholog moc nepomůže. Psycholog může pomoci jen tomu, kdo sám chce. Nevím přesné detaily, takže nemohu moc posoudit.

  Pokud bys to chtěla probrat soukromě, kdyžtak napiš na mail lamic93@seznam.cz Nejsem žádný psycholog, ale svůj nezaujatý pohled na věc dát mohu :)

  OdpovědětVymazat
 5. Ona spíš říká ještě k psychiatrovi :D Díky, díky..až budu vážit o 40 kg míň, tak pak mě tam možná dostane, ale teď tedy opravdu ne. A jsem zvědavá na ten článek, jak to tam probíhá. Jen tak mimochodem, např. anorektičky necítí, že mají problém :-D

  OdpovědětVymazat
 6. Teď nevím, jestli to tvoje mamka myslí z recese, že jsi tak hubená (což podle fotky fakt jsi), nebo ne :-D

  Osobně jen řeknu, že je podle mě totální kravina držet nějaké šílené diety jen kvůli váze. Váha sama o sobě ti toho totiž moc neřekne. Je rozdíl, pokud máš x kg navíc ve svalech a stejné číslo v tucích. Nějaký zábavný pohyb dělá mnohem více :) Pro inspiraci odkazuji na mojí oblíbenou blogerku www.fitnessazdravi.blogspot.cz

  Anorektičky problém ucítí v situaci, kdy budou mít potíže s trávením, celkovou ochablostí spojenou s únavou a jen málokterý chlap o ně sotva opře kolo. Málokdo z nás chce chodit s dvojnicí ženský z koncentráku. To je fakt hnus a za sebe raději navážu konverzaci s holkou, která má trochu nadváhu, než s "průsvitnou" vyzáblicí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Klárku znám, je super. Ano, moje mamka si to myslí. Já bych chtěla být hubenější, cítím se tlustá. Ale zase tak akutní to není.

   Vymazat
 7. Parádní článek :) hlavně jsem ocenila vyvrácení všech mýtů :) Cappuccino Lover

  OdpovědětVymazat
 8. PSYCHOLOGA ZDARMA MOHOU NAVŠTÍVIT UCHAZEČI O ZAMĚSTNÁNÍ. VÍCE INFORMACÍ BÝVÁ K NALEZENÍ NA ÚŘADECH PRÁCE. NA NETU JSOU I PSYCHOWEBY NAPŘÍKLAD ŽLUTÁ SOVA. ZA PÁR KORUN NĚCO JE I ZDARMA MÁTE KVALITNÍ MATERIÁLY K ZAMYŠLENÍ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za trefné doplnění :) Víc hlav víc ví.

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.