Recent Posts

Odhalení! Co se opravdu děje za dveřmi psychologické poradny?sobotním článku jsem se pokusil vyvrátit nejrozšířenější omyly a mýty ohledně práce psychologů. Dnes zmíním přibližný popis toho, co by vás mohlo při návštěvě psychologa potkat. Musí se opravdu ležet na lehátku? Budete muset říkat, co vám všelijaké mazanice na obrázcích připomínají? Chcete nahlédnout pod pokličku toho všeho? Tak čtěte dále.


Jak probíhá soukromá psychologická konzultace?

1) Objednávka

Musíte se předem objednat. Nevím o psychologovi, který by vás vzal hned z fleku. Osobně jsem vždy použil email, protože se v psaní cítím uvolněnější, než při telefonickém rozhovoru. Obecně je dobré si pečlivě rozmyslet, co vlastně chcete řešit. Čím konkrétněji, tím lépe. Psycholog pak může snáze věnovat svoji pozornost tam, kde je to opravdu potřeba.

2) Příchod

Doporučuji chodit včas. Při pozdním příchodu si sami kradete čas, který jste si objednali. Nemůžete počítat s tím, že klient po vás bude čekat navíc jen proto, že vy jste přišli pozdě. Pokud z nějakého důvodu nemůžete na smluvený termín dorazit, dejte vědět alespoň den předem. Může se vám stát, že vás psycholog při pozdní omluvě už nemusí příště vzít. Nebo ještě horší věc – psycholog po vás může chtít finanční náhradu za porušení smluveného termínu a ušlý zisk.

Zároveň ale nechoďte přehnaně brzy. Dobří psychologové jsou hodně vytížení a není úplně příjemné, když vám uprostřed sezení začne někdo cizí klepat na dveře. A představa, že vaše líčení starostí slyší neznámá osoba, čekající za dveřmi v čekárně, taky není zrovna povzbuzující.

3) Samotné psychologické sezení

Po nezbytném představení obvykle přijde na řadu hlavní věc. Otázka toho, s čím máte problémy. Řešte jen to, co vás opravdu trápí. Je kravina si vylévat vztek na otravného psa sousedky, když máte v reálu deprese po náročném rozchodu :) Nikdo vás nebude nutit mluvit o tom, co nechcete řešit. Stejně tak je na vás, v jaké pozici to vše budete psychologovi vyprávět. Můžete sedět, ležet či stát. To je na vás.

Psycholog vám bude klást otázky, může vám dát prostor pro samostatný monolog. Podstatou je, abyste si problém uvědomili hlavně vy a svým způsobem tak trochu sami přišli na to, jak ho vyřešit. Psycholog by vás měl jen správně korigovat a udržet vás na dobré cestě. Za sebe vím, že objevit skutečný problém bývá mnohdy polovina úspěchu. :)

Dopředu počítejte s tím, že ne vše vám musí být úplně příjemné. Pravda někdy může bolet. Buďte ale maximálně otevření, žádnou přetvářku. Zanadávejte si, třeba se i vybrečte. To je zcela v pořádku. Hlavně to v sobě neduste.

Terapeut vám může doporučit nějaké šikovné rady, nebo i úkoly na doma. Já třeba v úvodní hodině stanovil hodnocení jednotlivých problémů od stupně 1-8 (1= nedělá mi to problém; 8 = jsem totálně v prd*li :-D) a měl jsem si založit sešit. Do něj jsem poté sepisoval konkrétní myšlenky, které mi k danému tématu během prožitého týdne proběhly hlavou. Následná sezení jsme to rozebírali a dostali jsme se i na kreslení mého zlého a dobrého já. :)) Pak už jsem to ale ukončil, protože jsem cítil, že mi to nic nedává.

4) Rozloučení + možnost dalšího termínu

Poté, co vám vyprší čas, přijde otázka placení. Za předpokladu, že práce psychologa není hrazena zdravotní pojišťovnou. Následně je zcela na vás, zda psychologa znovu navštívíte, nebo ne. Pokud půjde o vaši první návštěvu, nechte si alespoň den na rozmyšlenou s tím, že v případě potřeby zavoláte. Uleží se to v hlavě, zhodnotíte možný přínos a bude na vás, jestli budete chtít pokračovat.

Závěrem

Doufám, že vám předchozí řádky nabídly přínosné informace. Příště nabídnu několik konkrétních rad, jak vybrat vhodného psychologa.
Odhalení! Co se opravdu děje za dveřmi psychologické poradny? Odhalení! Co se opravdu děje za dveřmi psychologické poradny? Reviewed by Lamič on 21:42:00 Rating: 5

4 komentáře :

 1. O víkendu jedu na psychoterapeutický kurz, tak jsem zvědavá a zároveň se děsím, co mě tam čeká :D
  Jinak moc ráda tě chci pozvat na narozeninovou GIVEAWAY, která probíhá u mě na blogu. :)
  FASHION & BEAUTY | ♥ NAROZENINOVÁ GIVEAWAY ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dík. Novou rtěnku jsem si vždycky přál :-p :-D

   Vymazat
 2. Cizí osobní zkušenost nejspíš někomu pomůže zbavit se ostychu, takže rady jsou užitečné. Mylné je však tvrzení, že k vyřešení problému jsou potřeba 2-3, výjimečně 1 návštěva. To platí pouze pro terapeutické intervence v rámci některých terapeutických škol (behaviorální školy atd.), analytické směry metody něco takového v podstatě neumožňují, respektive skoro vylučují, že by to bylo možné. Chybné je také označení "psycholog". Vystudovaný psycholog nemá terapeutické dovednosti a má spíš rámcové vědomosti. Terapeutem se stává až po několikaletém terapeutickém výcviku. A kterou terapeutickou školu zvolí, je zcela zásadní, školy se navzájem i popírají, vůbec nejde o modifikace terapie, ale o často protichůdné základy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za obsáhlý a podnětný komentář, který mi osvětlil některé sporné body. Podle obsáhlosti a způsobu vyjádření soudím, že jste v této oblasti velmi dobře znalý/ znalá. :)

   Informaci ohledně 2-3, výjimečně jedná návštěvy, jsem zmínil na základě kombinace osobní zkušenosti a informací z webů určitých terapeutů, použiji-li správně označení. Osobně mi v otázce úmrtí otce pomohla jen jedna návštěva a vykonání rady, kterou jsem od paní terapeutky dostal :)

   Ohledně existence různých terapeutických škol jsem srozuměn, nicméně moje znalosti nejsou tak podrobné, abych dokázal srozumitelnou formou podat jednotlivá specifika. Myslíte například toto? https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychologick%C3%A9_sm%C4%9Bry

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.