Recent Posts

Co o nás (ne)může prozradit náš pohledPrvní z mnoha částí, které se konkrétněji zaměří na vybrané prvky neverbální komunikace. Osobně jsem zvažoval, jak to pojmout. Jestli udělat výčet toho, co konkrétní chování znamená, nebo doporučení jak se chovat. Nakonec jsem se rozhodl pro druhou variantu, protože do toho můžu více vložit vlastní invenci. Navíc jsem už v předchozím článku zmínil, že jeden signál může u více lidí znamenat více věcí. V dnešním článku se zaměřím na naše okno do duše – oči.


Základ každé konverzace

Chcete-li působit obecně dobrým dojmem, udržujte oční kontakt s tím, na koho hovoříte. Bavit se s někým a za celou dobu na něj ani nemrknout? To působí hrozně neosobně, skoro až urážlivě.

Zároveň ale není úplně dobrý, pokud byste probodávali oči protějšku celou hodinu a ani jednou neuhnuli. Zaprvé to podle mě ani sami nevydržíte, zadruhé umí být dlouhodobý přímý pohled do očí bez správné mimiky obličeje dost nepříjemný. Schválně, jak se cítíte, pokud jedete městkou a najednou na vás někdo cizí pořád čumí? A není to hezká prsatá blondýna (pro ženský ramenatej blonďák :-p)?

Obecně doporučuji tu a tam plynule uhnout pohledem na bok. Napravo, nebo nalevo. Poté zase po chvilince koukat do očí. Nekoukat moc nahoru, ale ani dolů.

Proč nekoukat dolů

Ten, kdo během konverzace pořád kouká do země, působí jako děsnej stydlín. Vytváří dojem člověka, který se bojí. Ne nadarmo se doporučuje, abyste chodili vzpřímení. Vzpomeňte si, kam jste se dívali, když jste od rodičů dostali vynadáno. Na toto téma si vždycky vzpomenu na vtip od podnikatele Michaela Rostocka:


„Víte, jakej je rozdíl mezi introverním a extroverním programátorem? Introvertní programátor se dívá na své boty, zatímco extrovertní programátor se dívá na vaše boty.“


Zasmáli jste se? Já moc ne, ale jako příklad to je dobrý :-p Zpět k tématu.

Proč nekoukat nahoru


„Viděl jsi tu namyšlenou fiflenu? Ta má nosánek pěkně nahoru!“


Tahle věta to podle mě naprosto jasně vystihuje. Ať se bavíte na rande, pohovoru či jiné příležitosti, nekoukejte moc nad sebe. Lidé v sobě mají tak nějak podvědomě zafixováno, že jde o signál namyšlenosti, možná i pohrdání.

Co když jde o hromadný dialog

V zásadě platí, že pokud je při konverzaci přítomno více lidí, měli byste svůj oční kontakt tak nějak rovnoměrně dělit mezi všechny posluchače. Někdo říká, že jedna myšlenka = jedna tvář. Já držím zásadu cca deseti vteřin čumění do jednoho obličeje a pak přejdu hezky plynule na další. Už jsem se to naučil tak nějak podvědomě. Pozor ale na rychlé a těkavé pohledy od jednoho člověka ke druhému! Působíte pak nervózně.

Můj nový trenér ve fitku má takový blbý zlozvyk, že když hovoří k více lidem, drží oční kontakt jen s tou nejbližší osobou. Při prvních fitness radách tedy koukal jen na mě, protože jsem stál nejblíže a zbylá dvojice si myslela, že je totálně ignoruje. I když to nebyla pravda a je to fakt přátelskej chlap, který nechce nikoho cíleně urazit :)

V případě přednesení referátu nebo přednášky, kde se nachází fakt hodně lidí, jsou pravidla očního kontaktu trochu odlišná. Tam si nemůžete dovolit koukat fakt do každé tváře. To si ale nechám na jiný článek :)

Úloha posluchače

Při konverzaci samozřejmě nejste jen ten, kdo mluví. Občas jste i příjemce, posluchač. Co v takovém případě s očima?

Tady už si můžete dovolit udržovat delší dobu oční kontakt s tím, kdo hovoří. Nejen že můžete. Dokonce musíte, pokud chcete dát najevo zájem o debatu. Představte si situaci, kdy se snažíte něco sdělit, ale ostatní koukají na všechno možné, jenom ne na vás. Značí to nezájem, ignoraci. Důvodů může být více.

Osobně se mi tohle potvrdilo u několika schůzek s holkami. Pokud si slečna často hraje s mobilem, zatímco vy hovoříte, jde o průšvih. Nejste pro ni dostatečně zajímaví.

A poznámka speciálně pro chlapy – když se bavíte na schůzce s cizí ženou, dívejte se jí do očí a ne do výstřihu. To si nechte na lepší chvíle. :-D

Černé brýle při konverzaci

Poměrně častý nešvar, který pozoruji běžně na ulicích. Během rozhovoru je dost nezdvořilé mít na sobě černé brýle, pokud fakt nejdete po prosluněné ulici. Měli byste je dát dolů při představování, podání ruky, nebo když se rozhodnete s někým sednout ke stolu. Také v situaci, kdy vstoupíte do nějaké místnosti. Jinak byste působili dojmem, že něco skrýváte.

Časté mrkání

Nejde ani tak o nějakou chybu, spíš docela cenný signál. Zrychlené mrkání obou očí bývá neverbální projev nejistoty, trémy, strachu. Pokud tedy něco nespadlo člověku do očí, nebo se na vás chlap či ženská nesnaží při flirtu mrkat ve smyslu, že o vás fakt má zájem. :-D

Zdroj obrázku: https://www.pinterest.com/ashleighswi0400/funny/
Co o nás (ne)může prozradit náš pohled Co o nás (ne)může prozradit náš pohled Reviewed by Lamič on 13:52:00 Rating: 5

2 komentáře :

  1. super článek :) a musím souhlasit, jak já nesnáším, když s někým mluvím a on dá oči v sloup :D

    OdpovědětVymazat
  2. To já taky nesnáším. Si pak připadám jak největší hlupák :-D

    OdpovědětVymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.