Recent Posts

Co mi poker dal a co naopak vzalPoker probouzí to nejlepší i nejhorší, co v nás doopravdy je. S touhle myšlenkou Doyla Brunsona, legendárního hráče pokeru a autora knihy Kmotr pokeru, bez výhrad souhlasím. Svodům této karetní hry, kterou hrají milióny lidí po celé světě, jsem kdysi opravu hodně propadl. Málem se ze mě stal gambler. Zajímá-li vás, co s takovým puberťákem dovede tato hra udělat, čtěte prosím dále.


Můj postoj ke hře

Nebudu vás zatěžovat vysvětlením, jak se poker hraje. Pro zájemce o pochopení zasílám odkaz na pravidla, popřípadě pomůže strejda Google a tetička Wikipedie. Nebo hafan Seznam :-p

Místo toho bych se hned na úvod chtěl hodně ostře vymezit vůči názoru, že poker je hra o štěstí. Není. V jedné partii sice můžete mít štěstí jako prase, kdy vám karty opravdu chodí. Ale z dlouhodobého hlediska vždy odejde s penězi ten, kdo tu hru hrát opravdu umí. Důkazem budiž ti nejlepší profesionální hráči pokeru, kteří rok co rok dovedou vydělávat jenom pokerem.

Co mi poker dal?

1) Cílevědomost

Při hraní pokeru jsem poprvé ucítil ten nádherný pocit, že když něco chcete, dokážete to. Chtěl-li jsem to hrát dobře, musel jsem mít potřebu se v té hře vzdělávat, pochopit jí. To mě stálo hodiny a hodiny čtení, sledování videí a pravidelného zkoušení získaných poznatků v praxi. Ale vyplatilo se to :)

2) Umění snášet prohry

Ačkoliv zde dlouhodobě hraje prim dovednost, faktor štěstí se vždy rád připomíná. A umí občas pěkně pocuchat vaše nervy i vaše finanční konto :-D Právě v ten moment, kdy se nedaří, ale poznáte, zda máte pevný charakter, nebo ne. Spousta lidí to přestane úplně hrát, mnozí naopak začnou hrát šíleně a rozhází bezmyšlenkovitě vše. A jestli chcete být profitabilní, musíte se oběma extrémům umět vyhnout.

 

3) Učení se z vlastních chyb

To, co mi tahle hra dala nejvíce. Právě zde jsem přišel na to, že chyba není sama o sobě špatná věc. Naopak. Chyba ukazuje, která cesta vede do slepé uličky a která k cíli. Dává vám hranice, usměrňuje. Pokud jsem tedy prohrál hru, snažil jsem se z chyb poučit. A to dělám dodnes :)

4) Pochopení lidí

Platí hlavně pro živý poker. Tahle hra ukáže, jací opravdu jste. Často se musíte rozhodovat pod velkým tlakem, v sázce je ego i peníze. A dobrý pokerový hráč tuto znalost umí dobře využít. Někdo se bojí, jiný rád riskuje, někdo si jen hraje. Také se zde lze hodně naučit neverbálním signálům, umění lidi prokouknout. Chce to jen cvik a trochu vnímavosti.

5) Umění riskovat

Kdo nic neriskuje, nic nezíská. Platí i v pokeru. Hrát jen na jistotu se u téhle hry dlouhodobě nedá. Ne, jestli chcete vyhrávat. Já jsem od mládí přirozeně hodně opatrný a bojácný člověk. Před řezem měřím ne dvakrát, ale snad padesátkrát :-D Ale za pokerovým stolem jsem se prostě naučil riskovat. Někdy to vyšlo, jindy ne. :) Od té doby ale vím, že chce-li člověk něčeho dosáhnout, občas musí zajít do prostoru, kde nemá jistotu pevné půdy pod nohama. Nebo mu příležitost ukradne někdo, kdo na ten risk má koule (dámy prominou :-D).

Co mi poker vzal?

6) Čas

Jak jsem zmínil výše, nad studiem a samotnou hrou jsem trávil hodiny a hodiny času. Času, který mi nikdo už nevrátí a který šel zúročit milionkrát lepším způsobem. Poker, ačkoliv je zábava, je jen hra. A navíc svým způsobem dost jednotvárná, která vás moc nevzdělá.

7) Styk s okolím

V době hraní jsem moc nevycházel ven. Seděl jsem pořád za počítačem a prostě jsem pařil poker co to šlo. Místo toho, abych šel ven a bavil se s přáteli. Do jisté míry musím děkovat své bývalé přítelkyni. Hlavně kvůli zájmu o ni jsem poker během našeho vztahu úplně přestal hrát a dovedl se od toho odpoutat. S možností poznat hrozně fajn lidi.

8) Dobrou náladu

Čas od času každý hráč pokeru zažije moment, kdy se mu prostě nedaří. Pokud záměrně hrajete tak, abyste měli třeba 60% šanci na výhru, zákonitě někdy musí přijít i těch zbylých 40 % hry, kdy prohrajete. To je prostá matematika a logika. A někdy těch 40 % je opravdu dlouhých a frustrujících. Pamatuji si, že v takovém období jsem často trpěl regulérními depresemi, chtěl jsem brečet a dost mě to limitovalo v jiných oblastech života.

9) Správné vnímání peněz

Měl jsem sakra blízko sklouznout k regulérnímu gamblingu. Peněz ve hře jsem si tolik nevážil. U pokeru nemůžete přemýšlet o penězích v jejich reálné hodnotě. Jsou to jen vojáčci v boji, nic jiného. Tady hodně vděčím svým přátelům, protože mě do toho nenechali sklouznout a svojí přítomností mi ukázali, že na světě jsou důležitější věci, než poker. Dnes lépe chápu význam peněz a jsem dost šetřivý :)

Varování

Pokud k téhle hře přičuchnete, dávejte si hodně bedlivý pozor na sebe sama. Poker je hra o peníze a lidem se slabší vůlí se hrozně snadno může stát, že nezvládnou svoji sebekontrolu a prohrajou i spoďáry :-D. Mediální masáž ukazuje úspěšné hráče, který jsou obklopení krásnými ženami, obrovskou vilou a drahými auty. Na každého z úspěšných hráčů ale připadá hromada těch, kteří jsou kvůli pokeru v dluzích, psychicky totálně v prd*eli a mají pokřivený pohled na život.

Berte tedy poker jen jako příležitostnou zábavu. Hrajte poker vy a nedovolte, aby poker hrál za vás :)

---
Pro zájemce se znalostí angličtiny dodatečně přidávám odkaz na dvě starší série videí s názvem From Busto to Rebusto. V první sérii vystupuje Greg Lavery, typický intelektuál, který trávil řadu času zavřenej jen u počítače s pokerem. V druhé Andrew Robl, mladý profesionál, který žije aktivní pokerový typický život v Las Vegas se vším dobrým i zlým, co k tomu patří :)


Zdroj obrázku:  http://calvinayre.com/wp-content/uploads/2014/10/dealers-choice-drugs-and-poker.jpg

Co mi poker dal a co naopak vzal Co mi poker dal a co naopak vzal Reviewed by Lamič on 22:04:00 Rating: 5

4 komentáře :

 1. Nevěřím tomu, že ti lidé jsou v dluzích kvůli pokeru, ale pro nerespektování bodů 3 a 4 tebou uvedených.
  Já bych to nehrála, ale jen proto, že mě to nikdy nelákalo. A ani nepředpokládám, že by mě to někdy lákat začalo, protože věci ráda řeším hlavou... a toto by znamenalo kvantum studia předem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na tom něco bude :) Ve finále může být poker jenom prostředek, ne hlavní důvod. Ten je skrytý přímo v člověku.

   Ta hra sama o sobě může být zábavná i v případě, kdy nehraješ o peníze, ale o cokoliv nepeněžního. Sirky, obyčejné žetony atd. A ani to nemusíš moc detailně studovat. Pravidla se naučíš za pět minut, ale hrát ji dobře se člověk učí celý život, pokud nechce prohrávat :)) O peníze to má ale větší náboj, více tam hrají vliv emoce atd.

   Vymazat
 2. Do takových věcí se hrozně rychle sklouzne. Pokud nemáte ve svém okolí rozumné lidi, nechodila bych do toho, lehce se můžete dostat až na dno. V mém okolí takový případ byl, je a ještě se nevyhrabal. A jen tak nevyhrabe. Není to legrace.

  www.blogerkaklarka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Dost to svádí. Si pamatuji příhodu, kdy kluk hodil do banku svůj mobil, který dostal předchozí den od rodičů k narozeninám. A prohrál :-D Pokud pak jde o účty a existenční záležitost, je to větší průšvih.

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.