pátek 16. října 2015

11 tipů, jak poznat dobrého psychologa"Tak mi, doktore, řekněte: jak dlouho trpíte těmito halucinacemi?" (Lamičův překlad pozn.)

V předchozích dvou článcích jsem se věnoval otázce vyvrácení mýtů o psychologické práci a obecným popisem psychologické konzultace. V závěrečném díle této minisérie o cvokařích bych se s vámi rád podělil o několik konkrétních rad, které vám mohou pomoci nalézt vhodného psychologa.


Dvakrát měř, jednou řež


Dostat se na studium psychologie není žádná sranda. Přijímačky bývají většinou hodně náročné. Takový systém by měl tedy teoreticky zaručit, že se k vysněnému titulu a následné praxi nedostane nějaký trouba. Realita je ale stejná, jako u všech služeb – jsou zde jak dobří, tak špatní psychologové.

Někdy hraje roli i subjektivní stránka věci. Ačkoliv mají psychologové různá školení, jsou pořád jen lidé. A v mezilidských vztazích obecně platí zásada, že si nemůžete sednout úplně s každým. Zatímco pro jednoho je konkrétní odborník jako dělaný, druhý ho nemůže vystát. Na to je třeba pamatovat.

A co vám tedy pomůže snáze vybrat?

Před návštěvou

1) Recenze

Osobně doporučuji stránku www.znamylekar.cz a zkusit si zde některého psychologa (či jiného lékaře) vytipovat. Podle mě jde o fakt výborný internetový zdroj, kde se nachází hodně názorů a komentářů. Existuje zde ale riziko placených komentářů, kdy dojde buď k vychválení zadavatele, nebo naopak poškození konkurence. Tam je pak třeba se spolehnout na vlastní zhodnocení napsaných argumentů.

2) Internetové diskuze

Zkuste si vyhledat nějaké internetové diskuze a zjistit, zda se tam nenachází tematické vlákno o psychologovi ve vašem kraji. Zde je trochu obtížnější nasadit placené komentáře, protože řada diskuzí nabízí informaci o počtu příspěvků, které vybraný autor na fórech publikoval. Pokud jde o názor člověka s mnoha příspěvky, půjde patrně o spolehlivý zdroj. Když bude jen jeden příspěvek, je zde třeba být opatrný.

3) Osobní reference

Přátelé, rodina. Ti všichni vás mohou snáze nasměrovat na vhodnou osobu a máte největší jistotu, že jim půjde o vaše dobro, ne o zisk. Na druhou stranu není zrovna příjemné toto téma řešit s někým blízkým.

4) Webová stránka

Někteří psychologové mají vlastní internetové stránky. Tady se pak dá snáze odhalit, kdo je dotyčný zač. Nabízené služby, praxe a reference, konkrétní ceník služeb. To vyhledávejte. Psycholog jako osoba, která se vyzná v lidském (ne)vědomí, by zároveň měl být schopen zvolit vzhled stránek, který vám bude příjemný. Nebo si alespoň dobrého designéra umět zaplatit, pokud ho dovede uživit vlastní psychologická praxe. :)

5) Telefonický hovor

Po předchozích zkušenostech doporučuji kontaktovat psychologa telefonicky. Z hlasu a celkového mluveného projevu si o dotyčném můžete udělat obrázek a cítit, jestli vám tón jeho vyjadřování sedí, nebo ne.  

Podrobnější informace, týkající se volby slov a hlasu, výhledově zmíním v některém z budoucích článků, týkajících se komunikace :)

Někdy stojí za úvahu se optat i na cenu (pokud není předem zmíněná na webu) a také způsob práce, který dotyčný člověk pro svoji práci využívá. Můžete si pak informace dohledat na internetu a snáze budete vědět, co vás čeká.

6) Objednací lhůta

Velice DŮLEŽITÁ věc. Dobrý psycholog by měl být z logiky věci hodně vytížený. Pokud si na vás může udělat čas hned za týden, nebo snad kdykoliv v týdnu, kdy se mu ozvete, buďte ve střehu. O takového člověka asi nebude moc velký zájem a nebude tak dobrý, jako jeho časově méně dostupní kolegové.

A když už ho navštívíte


7) Prostředí

Pro efektivní řešení vašich soukromých problémů je důležité, abyste se cítili dobře. Pokud vám prostředí z těch či oněch důvodů není příjemné, zvažte, zda takového psychologa navštívit i příště.

8) Osobnost psychologa

Při samotné psychologické konzultaci doporučuji, abyste si na úvod výslovně řekli o krátkou nezávaznou konverzaci s psychologem. Třeba deset minut. Ptejte se, zajímejte se, poznávejte. Žádný člověk nesedne úplně každému a obzvlášť zde platí, že musíte být naladěni na podobnou notu. Pokud vám psycholog jako člověk nesedne a není vám sympatický, nikdy nebude konzultace s ním úplně fungovat.

9) Názory

Dobrý psycholog by vám neměl vnucovat svoje názory a přesvědčení. Středobodem jste vy a vaše osobnost, ne osobní hodnoty psychologa. Může vám nabídnout zrcadlo, jak na vás nahlížejí jiní jeho očima, ale to je ta nejvyšší mez. I kdybyste byli masový vrah, neměl by vás odsuzovat a naopak by měl mít snahu vás pochopit :)

10) Zvedání telefonů

Z logiky věci by psycholog neměl během vaší konzultace zvedat telefony a vyřizovat jiné věci, když jste si u něj zaplatili svůj čas. Měl by si umět svoji organizaci práce zařídit tak, abyste nebyli nijak rušeni. Pokud to nedokáže, jde o další bod dolů.

11) Intuice

Tohle se těžko popisuje. Při odchodu z vašeho sezení byste měli mít pocit, že vám takto strávený čas něco dal. Že vás to nutí o sobě přemýšlet, rady vás někam posunuly. Výjimkou je první schůzka, která plní spíše poznávací funkci.

 Pakliže cítíte představu zbytečně stráveného času, vyměňte buď psychologa, nebo zkuste jiný způsob. Popovídat s blízkým kamarádem, začíst se do literatury o osobním rozvoji atd. Jen ne chlast, drogy a sebevražda. To nic nevyřeší. A naserete tím akorát uklízečku, která (po) vás musí uklízet :-p 

Zdroj obrázku:  https://s3.amazonaws.com/lowres.cartoonstock.com/medical-hallucination-hallucinated-psychology-psychiatric-psychotherapy-pknn1009_low.jpg

Žádné komentáře:

Okomentovat