Recent Posts

9 věcí, které pomohou lépe organizovat čas
předchozím článku jsem zmiňoval názor, že pro úspěšné uspořádání času je nejdůležitější podmínkou osobní přístup, bez kterého jde jakákoliv metoda Time managementu jde do háje. V dnešním zmíním 9 bodů, kterým podle mého názoru je třeba přikládat pozornost ve vlastním chování, je-li zájem na efektivním využití času a menší stres s tím spojený.1) Nedělat si těžkou hlavu tím, co nemohu řešit

Stačí si sednout do hospody a už to slyšíte:

„Ten Sobotka je hroznej kretén!“
„Jak sakra mohl dát tomu našemu červenou kartu?!“
„Ona mi vůbec neodpovídá na zprávy? Co s tím mám dělat?“

Podle mého názoru má hrozně moc lidí má potřebu mluvit a žít věcmi, které v reálu nejsou schopni nijak ovlivnit. Mluvení je ještě ok. Potíž se stane, pokud tato neřešitelná věc vstoupí do našeho života a zabírá nám čas, který bychom mohli využít jinak.

Typická věc je rozchod. Zažil jsem případ, kdy kluk dostal od své holky kopačky a on jí celý rok vytrvale sledoval na FB, rozebíral s námi její život (do kterého už nepatřil) a toužil být v její blízkosti. Ačkoliv stejně věděl, že u té holky nemá šanci a ona už dávno randí s jiným.

2) Snažit se investovat svůj čas tam, kde mohu něco ovlivnit

  To samé, jako předchozí bod, ale z opačného konce. Přijde vám časově efektivní sedět doma v koutě a nadávat, že vám nejde to a to? Proč raději neudělat něco, co mi pomůže se danou věc naučit? Ať už jde o cvičení, studium či ostatní. A když na to nemám vlohy a není šance se to naučit? Tak tím neplýtvat čas.

3) Emaily, organizační sms a jiné jednorázové věci dělat jen brzy ráno a dopoledne

 Tohle je z principu jednoduché. Všude kolem sebe vidím kopu těch, kteří pořád koukají do notebooku či mobilu a koukají, jestli jim ten či onen nenapsal. Pokud to není záležitost života a smrti nebo nejde o časově omezenou záležitost, je dle mého názoru zbytečné pořád hypnotizovat tu prokletou obrazovku. Ony ty zprávy nikam neutečou :)  

4) Co lze vyřešit hned a jednoduše, řešit hned a neodkládat.

Prodlužování výpůjček, domluva termínů, odpovědi na emaily. Tyto věci v reálu vyřešíte do několika minut a po jejich vyřízení už se o to nemusíte starat. Z lenosti se mi občas stávalo, že jsem tyto „jednohubky“ nechtěl dělat. Právě proto, že to je rychlé a řekl jsem si, že to udělám za chvíli, protože to nikam neuteče. Ano, neuteče. A právě to je zrádné, protože pak se toho nakupí více a jde z toho člověku hlava kolem. Nebo hůř, zapomene to řešit, což někdy může být problém. U výpůjček jde o peníze, u odpovědí na inzeráty možná o životní příležitost, která se nemusí opakovat.

5) Omezit počítačové hry na absolutní minimum

Můj soukromý problém. Na střední a částečně i vysoké jsem mračna času trávil u počítače a hrál hry. Protože je to zábava, je to jednoduché a nestojí to žádnou námahu. Jenže kromě zábavy vám to reálně nic nedá. S výjimkou multiplayerových her, kde se dá s trochou štěstí získat pár kontaktů. Na příležitostné odreagování proč ne. Ale dnes už vím, že jsou lepší možnosti trávení většinu volného času, než sedět hodiny a hodiny u PC nějaké hry.

6) Psát, psát a ještě jednou psát poznámky, nenechávat to jen v hlavě

Mnoho lidí s tímto nemusí souhlasit, protože existuje relevantní názor, že zjednodušováním zblbnete, protože nezatěžujete a netrénujete paměť. To je otázka vkusu. Já zastávám názor, že je lepší vlastní mysl zaměstnávat tím, čím se skutečně zaměstnávat má (zkoušky, znalosti atd.) a neukládat do mozku něco, co by ho zbytečně přetěžovalo. Ne v situaci, kdy je jiné řešení. Když si něco zapíšete a tu a tam do poznámek nakouknete, máte jistotu, že nezapomenete a nebudete to poté řešit na poslední chvíli. Jen je třeba být důsledný.

7) Dlouhodobější povinnost (seminárka, povinná literatura, prezentace, zkoušky atd.) rozložit na kratší rovnoměrné časové intervaly

Když se člověk podívá na ty štosy papíru, které se má naučit (u mě na jednu zkoušku je třeba běžné se učit 70+ stránek textu), často se do toho člověku nechce. Má z toho obavy. A pak dělá věci na poslední chvíli. Je nervózní, má strach, že to nestihne a často ve spěchu může dělat chyby. Nedej bože dělat něco na poslední chvíli a pak do toho něco vleze. To jak skoro na provaz :-D Věřte mi, ten pocit, kdy třeba tři dny před zkouškou máte tu všechnu práci hotovou a jste klidní, je k nezaplacení. :) A máte v době, kdy se blíží den D čas i na jiné věci, jako čtení/psaní/ženský/drogy/cokoliv vás napadne. :-D

8) Myslet i na relax a přátele

Ano i to je důležité. V rámci svého uspořádání času myslete i své volné chvilky. Jsme lidé, nikoliv stroje. A příležitostný odpočinek nás pak dělá silnější a více toho zvládneme. Největší kravina je udělat si seznam, kdy celý den dělám jen povinnosti a pak jdu hned spát. To podle mého názoru nejde dlouhodobě zvládnout.

9) Nenudit se

Já hodně času strávím na cestách, případně při čekání na spoje. Když se to celé nasčítá, nějakou tu hodinu to zabere. Proto se snažím v takových chvílích dělat něco užitečného a ne jen tupě civět „do blba“. Číst, sepisovat si to, co potřebuji, udělat si plány na aktivnější část dne, opakovat si slovíčka, když je už fakt krize. :-D Prostě se snažit, aby ani ta minuta nepřišla na zmar :)


Osobní pomůcka na uspořádání času?


Tužka a papír. Osobně vlastním dva papíry. Jeden, kde si sepíši vše, co bych rád stihnul a zvládnul v dlouhodobém termínu. Dále menší kusy, kde si píši plány na den. Povinnosti i relax. U denních plánů jsem zkoušel i konkrétní časy pro splnění, ale dnes už od toho upouštím. Hodně se mi stávalo, že jsem se s něčím zpozdil a pak jsem při pohledu na denní rozpis začal být nervózní, že nestíhám. Pro lepší názornost jsou dobré i barvičky.

Dále je tu diář s kalendářem. Já používám ten v mobilu, protože když to zvoní, tak mám jistotu, že na to nezapomenu. Můžu si pak vše naklikat a je to vyřízené. Tištěný má taky své výhody, ale dosud jsem si na něj nezvykl a nemám zafixovaný návyk, že bych pořád koukal do nějakého sešitu.

Závěrem

Otázka samotného principu uspořádání času není podle mého názoru tolik obtížná, pokud vyloženě nejste pracovně či osobně opravdu hodně vytížení. Obtížné je k sobě být poctivý a uspořádat si hodnoty, co je důležité a co ne. Pokud toto ale zvládnete a budete mít dostatečnou vůli, jde vše už samo. Doufám, že můj pohled na otázku času někoho oslovil a velice ocením případné komentáře, ať už souhlasné, či kritické :) 

Zdroj obrázku:  http:/www./theoperastage.com
9 věcí, které pomohou lépe organizovat čas 9 věcí, které pomohou lépe organizovat čas Reviewed by Lamič on 18:11:00 Rating: 5

10 komentářů :

 1. Dneska ráno jsem si četla včerejší noviny a nemám vyžehlené prádlo. Přesto si nemyslím, že mám blbý time-management. Jen moc věcí. A šla jsem běhat.

  Ale ne, určitě máš pravdu s tím, že je potřeba využívat "prázdný čas" efektivně, na druhou stranu, jede-li mi za minutu metro, nemá pro mne smysl vytahovat mobil a projíždět si slovíčka. Co kdybych si sedla a mohla si číst knížku?

  I tak myslím, že pokud člověk nepracuje 12 hodin denně + cesta do/z práce a netráví čas s partnerem na kvantitu, tak se čas uspořádat dá. Nemusí to vyjít v krátkodobém úseku (den), ale v dlouhodobém horizontu čas mít uspořádaný lze.
  Koneckonců, ti hodně vytížení šéfové mají buď perfektní time-management nebo super-výkonnou/unavenou sekretářku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-D Co jsi to za ženskou bez vyžehleného prádla? (vtip)

   S tím metrem je to samozřejmě otázka toho, co každému vyhovuje. Já psal jen svůj pohled na věc. Osobně bych třeba já nečetl zase knížku v metru, protože bych na to neměl (pro mě) dostatek času. Pokud tedy nejezdíš delší trasy :)

   S těmi šéfy všude čtu radu, která zní - delegovat. Jenže to podle mě není úplně použitelný pro někoho, kdo nemá tu možnost na někoho převádět, tak jsem to neuváděl. Uspořádat to samozřejmě lze. Jen člověk musí k sobě být poctivej a nemít nervy z toho, že ten plán něco občas nabourá. Což se třeba mě stává často. Rodiče, kamarádi a tak :))

   Vymazat
  2. No normální, vyžehlené prádlo mi přece visí ve skříni! :-D

   Vymazat
  3. Dnes už třeba jo, ale dva dny zpátky jsi ho přece vyžehlené neměla :-p :-D A co můžeš dělat dnes, neodkládej na zítřek :))

   Mě by zajímalo, co si třeba k tomu žehlení pouštíš? Samo o sobě to musí být podle mě celkem nuda. Jsi takový ten tip, že k tomu pustíš romanťárny jak Daniela Kolářová ve Vratných lahvích? :)

   Vymazat
  4. Mělo to vyznít tak, že mám toho prádla tolik, že mi nevadí, když nemám nějaké vyžehlené, neboť ho mám ve skříni dost. O neodkládání samozřejmě vím, ale komu by se chtělo žehlit v jedenáct večer :-) Když to může počkat do dalšího dne.

   Normálně, písničky. Nebo si u toho povídám. Nebo mlčím. Ona je to otrava akorát v momentě, kdy nevidíš žádný důvod, proč žehlit. Když jsem si vzala takové to úzké prkno na rukávy, abych svému tehdy ještě ne expříteli vyžehlila košili s dlouhými rukávy, tak na mě hleděl jak na blázna a říkal, že je to zbytečné. Inu, přestala jsem mu žehlit košile...

   Vymazat
  5. Tomu rozumím. V jedenáct večer bych se na to taky vykašlal :-D

   Moje bývalá přítelkyně hrozně nadávala, že se jí sice košile na mě (rád je nosím) líbí, ale ať zapomenu na to, že mi je bude žehlit :-D Já to ještě nezkoušel, takže nemůžu posoudit náročnost. Začal si toho alespoň vážit? Většinou to bývá tak, že něco oceníme hlavně ve chvíli, kdy o to přijdeme :)

   Vymazat
 2. Ahojky, čas si většinou uspor´řádávám do diáře, píšu si všechny kroužky, testy a tak dále. Kdyby tě zajímalo víc, článek najdeš u mě na blogu: http://mujcreativelifenaruby.blog.cz/1508/organizace-meho-diare

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj,

   díky za tip. Jako inspirace je to určitě dobré, jen se opravdu bojím toho, že už jsem příliš zvyklej na mobil, kam to rychle naťukám, než abych to všechno vypisoval. Ale když si s tím člověk vyhraje, tak to má své kouzlo.

   Ale nejdrsnější diář má podle mě stejně Andrej Babiš. Ten se s tím nepáře a místo diáře používá něco na způsob stolního kalendáře :-D Tady na odkazu, jak to drží v podpaží mezi kabátem a kufrem :-D

   http://www.iseekyou.cz/wp-content/uploads/mon05.jpg

   Vymazat
 3. Ano, jsou to skvělé rady. Je tu ale jeden problém - lenost. Lidé jsou až moc líní na to, než aby začali něco dělat, byť si to mohou neustále zapisovat a organizovat. Dobrá, zazvoní mi telefon s upozorněním, že mám něco užitečného dodělat, ale v blesku to zase vypnu a vrátím se zpět ke své lenošivé činnosti. Chce to odvahu a sílu zvednout tu svou prd*l a začít něco dělat. Souhlasím se vším. Především u těch počítačových her. Holčiny moc hry nehrají, ale my kluci víme své. :D Pokud jde o ten první bod, já se sice problémy tohoto druhu nezabývám, nicméně, když každý píše na FB nebo kamkoliv jinam, že někdo ztratil/a lásku svého života, hlavu si s tím trochu dělám. Mám kamaráda, který mění holky jako ponožky a o každé říká, že je to láska jeho života. Má na svém FB profilu tolik fotek s různými holkami, že je to až divný. Říkám si, jak jeho další oběť může být tak blbá, že si neprohlídne jeho profil kolik obětí již měl. :/

  Jinak opakuji, všechny rady jsou skvělé, ale stojí v tom lenost a prokrastinace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velice děkuji za podnětný komentář. :)

   Souhlas. Z toho důvudu jsem také v úvodu připojoval odkaz na první článek o času, kde zmiňuji, že jakákoliv metoda je k ničemu, pokud nemáš dobrej přístup.

   Jak jsem se nedávno dozvěděl, tak ten problém se dá řešit i trochu jinak a v budoucnu mám v plánu se tomu faktoru lennosti trochu více zabývat.

   Ohledně toho tvého kamaráda - tam podle mého názoru hraje roli fakt, že je zkrátka žádaný a proto i dobrá partie. Holka pak má partnera, který je oblíbený, ke kterému může vzhlížet a je tam ten faktor ve stylu "Koukejte, holky, já jsem ta, která ho ulovila." A ví, že se o něj musí snažit a není to "levné" zboží. Pokud je ten kámoš i vzhledově přijatelnej a je s ním sranda, jde o další plusové body.

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.