Recent Posts

Konkrétní kroky aneb vyhlášení osobní výzvy
Jedna kamarádka mi kdysi řekla, že mám-li zájem něco změnit, je dobré začít malými krůčky a pak postupně přidávat. Jako s cvičením. Začínáte s malou váhou a pomalu a postupně přidáváte výš a výš. A jaké jsou moje cíle pro další měsíce, možná roky?

1) Jazyky – Nejsem v učení cizích jazyků zrovna talent, ale dnes se bez nich dle mého názoru nedá moc obejít. Chci se kousnout. V současnosti se proto soukromě doučuji angličtinu a němčinu. Angličtinu mám již na dostatečné komunikační úrovni, ale rád bych do dotáhl na FCE zkoušky a později i vylepšil výš, bude-li to možné. V němčině jsem mírně pokročilý, ale mým cílem je dosáhnout úrovně B1, tedy hranici pro státní maturitu. Dříve jsem se učil i francouzsky, ale tomu jazyku jsem moc nedal a dnes bych nedal dohromady ani větu. Pokud němčinu dostatečně zvládnu, je francouzština další na řadě. Výhledově zvažuji vycestování ven.

2) Komunikace – Jsem stydlivý a dělá mi dost problémy se nějak prosadit v kolektivu. To mi dost omezuje jak možnosti v soukromí, tak i v možné profesi. Proto jsem se s tímto rozhodl něco udělat. V průběhu letních prázdnin jsem toho hodně načetl v rámci knih a článků o rétorice a komunikaci. Nyní se učím oslovovat lidi, bavit se s nimi. Nepoužívám moc SMS, raději volám. A musím říci, je mi to příjemné :) Pomyslný vrchol ledovce jsou kurzy rétoriky. Hodlám se nyní v září jednoho účastnit a udělám si kvůli tomu výlet do Prahy. O tom, zda to skutečně splním a jak to bude probíhat, se zde určitě objeví článek :)

3) Fyzička – Při zkoušce z němčiny v rámci minulého semestru jsem si dal předsevzetí. Když ji splním (což by bylo na moje jazykové schopnosti skoro zázrak), začnu pravidelně chodit do fitka. Pro své zdraví i zlepšení vzhledu a sebevědomí. Inu, zázrak se stal a proto jsem před nedávnem začal cvičit. Nyní počítám s tím si nechat vypracovat i tréninkový plán od profesionála, včetně jídelníčku. Do toho aktivně provozuji další sporty a jednou týdně běhám. Zatím šest kilometrů :)


4) Rozhled – Nechci mít oči úplně zavřené. Nikdy jsem se o dění ve světě moc extra aktivně nezajímal, ale nyní to chci změnit. Čtení, sledování zpráv, získávání informací ze zdrojů. Rád uvítám i komunikaci (ať už písemnou či ústní) s lidmi, kteří jsou jinak oborově zaměření, než já. Může mě to obohatit.

5) Vzdělání – Největší kámen úrazu. V současnosti studuji „záchranu“, tedy obor, na který jsem se dostal, protože mi přijímačky na můj hlavní zájem nevyšel. Zajímavý na studium, horší na uplatnění. Nyní jsem ale už v něm tak daleko, že by byla dle mého názoru škoda ten titul jen tak zahodit. V průběhu následujícího roku si ale budu muset bedlivě rozmyslet, kam dál.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/matterhorn-h%C3%B6rnligrat-studen%C3%BD-968/
Konkrétní kroky aneb vyhlášení osobní výzvy Konkrétní kroky aneb vyhlášení osobní výzvy Reviewed by Lamič on 8:22:00 Rating: 5

4 komentáře :

 1. Gratuluji k cílům, myslím, že jejich vytyčení je už jedním krokem ke splnění.
  Myslím, že komunikace a rozhled jsou nejdůležitějšími body... U kluků jsou tyto schopnosti báječné vždy. Jen budování toho rozhledu je zatraceně náročné, když si ho buduješ sám a v oborech, které tě třeba nebaví, nebo tě to nebaví tolik... Z vlastní zkušenosti, knížku o starověkém Římě čtu už měsíc-dva. Dědické právo podle NOZu jsem přečetla za 2 dny, oboje čteno pro zábavu a obohacení svých znalostí. Ale tak co už.

  Každopádně držím palce, ať se daří dál.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, díky moc :) Já jsem hrozně zvědavej člověk, takže mi to s tím rozhledem nepřijde tak zlé. To jazyky a vzdělání mi dělají největší vrásky :-D

   S tím dědickým právem u mě máš velký respekt. Když jsem pročítal jakýkoliv text, psaný v právnických formulacích (například v souvislosti s možnou reklamací, aby mě neošulili), přišlo mi to hrozně náročné na četbu. Ale špatné to určitě není.

   To věci o dějinách zase zvládnu hned, protože studuji humanitní obor, který s nimi souvisí. Jestli tě bere Řím, doporučuji Dějiny psané římem od Vojtěcha Zamarovského. Je to psáno více pro laické čtenáře, informace jsou pravdivé a nepůsobí to tolik jako odborná kniha :)

   Vymazat
 2. Jazyky jsou potřeba, to určitě. Jen mi přijde, že občas je na ně kladen nadměrný důraz... ale je fajn je umět, to ne, že ne :)

  Jestli mě bere Řím nevím, spíš mi přijde, že ne. Nejhorší je, že si z té knížky nic moc nepamatuji, žádné jméno, žádné datum, prostě nic. A to je dost takové hloupé... Asi to nebude moje období, no :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono to podle mě hodně souvisí s globalizací. Jak makáš v nějaké mezinárodní firmě a dostáváš se do kontaktu s kolegy a zákazníky odjinud, porozumění se očekává.

   Jestli tě Řím nebere a musíš se do toho čtení nutit, tak to podle mě je zbytečné. Zkus jiné téma. Já bych třeba vůbec nečetl nějaký odborný text na téma nějaké strojařiny :)) Pro zjednodušení bych doporučoval napřed mrknout na nějaký dokument či historický seriál či film z daného prostředí/doby. Spousta věcí je sice v řadě případech mírně zohýbána, jinak interpretována a v reálu to vypadalo úplně jinak, ale základní povědomí si získáš. Postavu si spojíš s určitým charakterem a tváří, snáze se to pak zapamatuje. Seriál Řím od HBO je pravda docela naturalistický, ale podle mě se na to dá dívat, pokud ti nevadí trocha krve, násilí a sexu.

   Obecně jsou čtenářky zajímavá témata lidí a prostředí na okraji společnosti. Prostitutky, vrahové atd. Tam narazíš i na různé pikantnosti, což se snáze pamatuje, než pojmy a názvy. Tady bych ale musel hledat, protože jsem pročítal hlavně věci ke zkouškám a tohle moc ke zkouškám nebylo.

   Já už dnes žádnou odbornou literaturu nedělám bez poznámek. Pro čtení na zkoušky už prakticky nutnost, protože si z toho také nic nezapamatuji. U volnočasového čtiva se spokojím s podtrháváním, pokud to je moje knížka.

   Vymazat

Copyright © Lamič 2015-2016. Všechna práva a články mají domácí vězení a bez svolení nesmí z domu. Používá technologii služby Blogger.